Podczas korzystania z bankowości elektronicznej w zakładce wiadomości wyświetliła mi się informacja, że powinienem złożyć osobiście lub drogą elektroniczną oświadczenie o rezydencji podatkowej – FATCA. O ile się nie mylę, FATCA dotyczy amerykańskich podatników. Tymczasem ja nie tylko nigdy nie wykonywałem żadnych operacji finansowych z podmiotami ze Stanów Zjednoczonych, ale nawet tam nie byłem. Czy informacja z banku może być błędna – pyta pan Bogdan.
Niestety, w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie, a pan Bogdan powinien złożyć stosowne oświadczenie, bo inaczej może mu zostać zablokowany dostęp do aktywów posiadanych w banku. Ale po kolei.
Pod pojęciem FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) kryją się uchwalone w USA regulacje dotyczące zwalczania nieujawnionych źródeł przychodów amerykańskich podatników, które znajdują się poza granicami Stanów Zjednoczonych. Innymi słowy, FATCA ma służyć amerykańskiemu fiskusowi do zbierania oraz gromadzenia i przetwarzania informacji o aktywach finansowych, które są ulokowane na zagranicznych rynkach, a powinny podlegać opodatkowaniu przez administrację USA.