statystyki

Amerykański fiskus może sprawdzić konta Polaków

autor: Piotr Pieńkosz24.05.2016, 18:00
Jeśli czytelnik nie wypełni oświadczenia o rezydencji podatkowej, powinien liczyć się z uciążliwymi konsekwencjami.

Jeśli czytelnik nie wypełni oświadczenia o rezydencji podatkowej, powinien liczyć się z uciążliwymi konsekwencjami.źródło: ShutterStock

Podczas korzystania z bankowości elektronicznej w zakładce wiadomości wyświetliła mi się informacja, że powinienem złożyć osobiście lub drogą elektroniczną oświadczenie o rezydencji podatkowej – FATCA. O ile się nie mylę, FATCA dotyczy amerykańskich podatników. Tymczasem ja nie tylko nigdy nie wykonywałem żadnych operacji finansowych z podmiotami ze Stanów Zjednoczonych, ale nawet tam nie byłem. Czy informacja z banku może być błędna – pyta pan Bogdan.

Niestety, w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie, a pan Bogdan powinien złożyć stosowne oświadczenie, bo inaczej może mu zostać zablokowany dostęp do aktywów posiadanych w banku. Ale po kolei.

Pod pojęciem FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) kryją się uchwalone w USA regulacje dotyczące zwalczania nieujawnionych źródeł przychodów amerykańskich podatników, które znajdują się poza granicami Stanów Zjednoczonych. Innymi słowy, FATCA ma służyć amerykańskiemu fiskusowi do zbierania oraz gromadzenia i przetwarzania informacji o aktywach finansowych, które są ulokowane na zagranicznych rynkach, a powinny podlegać opodatkowaniu przez administrację USA.

Na współpracę przy przekazywaniu takich danych zdecydowały się również polskie władze, podpisując w październiku 2014 r. stosowną umowę z rządem Stanów Zjednoczonych. Wspomniane przez pana Bogdana oświadczenia są właśnie konsekwencją tej umowy. Obowiązek ich złożenia dotyczy klientów instytucji finansowych, jak choćby banków lub biur maklerskich. Celem gromadzenia jest zaś ustalenie osób będących podatnikami Stanów Zjednoczonych w rozumieniu regulacji FATCA, którzy dysponują środkami zgromadzonymi w polskich instytucjach. Decydujący o wystąpieniu bądź nie opisywanego obowiązku jest czas założenia rachunku bankowego lub też maklerskiego (patrz opinia eksperta). Tak określony cel regulacji sprawia, że oświadczenie muszą składać nie tylko osoby powiązane z USA, ale również – jak nasz czytelnik – niemające takich związków. Chodzi bowiem głównie o ustalenie osób, które dotychczas wymykały się amerykańskiemu fiskusowi.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • sn(2016-05-25 13:48) Zgłoś naruszenie 100

  Niech sobie sprawdzą swoich Obywateli USA u siebie , żądają oświadczeń . Jak nie mają meldunków u siebie to chcą wykorzystać nasze dane osobowe w RP , a nasze Państwo lekką ręką podpisało zgodę . Oni będą jako obce państwo szpiegować wtedy wiele danych naszych Obywateli . Bo BZ WBK wysłał żądanie do wszystkich tych nawet co nie są Obywatelami ani Podatnikami USA .Ludzie nie wiedzą czy mają w tej sytuacji podawać czy nie, druk do wypełnienia i zwrotu , tak jest przygotowany -nie zrozumiale ,że nie wiadomo co z nim zrobić. Czy Obywatel RP ma dawać dane osobowo-finansowe obcemu państwu USA !!!! ????. Co na to Konstytucja i nasze prawa Obywatelskie ?.

  Odpowiedz
 • mark(2016-05-25 05:18) Zgłoś naruszenie 80

  To są jakieś jaja? Przecież to jawne łamanie konstytucji RP. Polska jest krajem suwerennym i demokratycznym. Żadne inne państwo nie ma prawa tworzyć praw, które obowiązując Polaków na terytorium Polski.

  Odpowiedz
 • Antyamerykanin(2016-05-27 09:19) Zgłoś naruszenie 40

  A tak krzyczano, że Rosja nami rządzi !

  Odpowiedz
 • x(2016-05-25 19:14) Zgłoś naruszenie 30

  Moi drodzy, Amerykanie rządzą w Europie, rządy europejskie, nie tylko nasz, nie mają NIC do powiedzenia.

  Odpowiedz
 • jjlkjslksjfla(2016-05-27 22:35) Zgłoś naruszenie 20

  Żandarm hamerykański rządzi i basta.I co wy biedne polaczki możecie na to ??? a no ******

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane