statystyki

Nowacja nie przynosi szkody podatnikom

autor: Patrycja Dudek12.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:11
podatki dokumenty urzędnik

Sprawa dotyczyła spółki, która wykonała usługi dla stoczni. Po wystawieniu faktury spółka zarachowała należność jako przychód należny.źródło: ShutterStock

Odnowiona wierzytelność nie musi być zaliczona do przychodów, żeby po uprawdopodobnieniu nieściągalności można było te należność zaliczyć do kosztów – orzekł NSA. Wątpliwości wzięły się z tego, że zgodnie z ustawą o CIT wierzytelność może być zaliczona do kosztów podatkowych pod warunkiem, że wcześniej zarachowano ją do przychodów należnych, a następnie udokumentowano jej nieściągalność (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a tej ustawy).

Sprawa dotyczyła spółki, która wykonała usługi dla stoczni. Po wystawieniu faktury spółka zarachowała należność jako przychód należny. Problem polegał na tym, że stocznia nie zapłaciła, a spółka nie mogła uprawdopodobnić nieściągalności.

Niedługo potem obie strony porozumiały się i odnowiły wierzytelność (zgodnie z art. 506 par. 1 kodeksu cywilnego). W miejsce starej wierzytelności powstał nowy dług, a stary został umorzony. Odnowiona wierzytelność nie została jednak przez spółkę zarachowana do przychodów należnych ze względu na to, że była konsekwencją starego długu, który był już przychodem podatkowym.

I tym razem jednak stocznia nie płaciła. Dopiero wszczęcie postępowania kompensacyjnego wobec niej, które zapoczątkowało proces upadłości stoczni, umożliwiło spółce udokumentowanie nieściągalności i zaliczenie odnowionej wierzytelności do kosztów podatkowych.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane