statystyki

Siedmiu sędziów rozstrzygnie, jak skarżyć interpretacje

autor: Patrycja Dudek20.04.2016, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:53
prawo prawnik

Spór dotyczy wyłącznie tego, jak długo od złożenia wezwania trzeba czekać ze złożeniem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.źródło: ShutterStock

Poszerzony skład NSA odpowie, czy podatnik, który chce podważyć w sądzie wykładnię fiskusa, rzeczywiście musi najpierw poczekać na jego odpowiedź.

Postanowił o tym zwykły skład NSA na posiedzeniu niejawnym 15 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 161/16). Wczoraj z tego powodu inny skład sędziowski zawiesił kolejne postępowania.

Sprawa jest niezwykle ważna przede wszystkim dla podatników niezadowolonych z otrzymanej interpretacji indywidualnej, ale także dla tych, którzy nie zgadzają się na przedłużenie przez fiskusa terminu na zwrot VAT. Problem sprowadza się do tego, kiedy złożyć skargę do sądu administracyjnego, żeby nie było ani za wcześnie, ani za późno.

Dotyczy to art. 52 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Wynika z niego, że zanim podatnik złoży skargę do sądu wojewódzkiego, musi najpierw wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa. Co do tego nie ma wątpliwości. Wezwanie trzeba złożyć na piśmie w ciągu 14 dni od dnia otrzymania interpretacji czy postanowienia.

Spór dotyczy wyłącznie tego, jak długo od złożenia wezwania trzeba czekać ze złożeniem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Z art. 53 par. 2 wynika bowiem, że skargę wnosi się w terminie 30 dni liczonych od dnia doręczenia odpowiedzi organu albo w terminie 60 dni liczonych od dnia wniesienia odwołania, jeśli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane