statystyki

Wynik bilansowy nie zawsze podatkowy

autor: Patrycja Dudek20.04.2016, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:58
szpital lekarz

Chodziło o szpital prowadzący, obok działalności statutowej, także działalność.źródło: ShutterStock

Strata na działalności statutowej nie obniża dochodu z działalności gospodarczej – orzekł NSA.

Chodziło o szpital prowadzący, obok działalności statutowej, także działalność. Zgodnie z przepisami placówka odrębnie ewidencjonowała przychody i koszty dotyczące działalności gospodarczej, a odrębnie przychody i koszty działalności statutowej. Na działalności gospodarczej miał zysk, na statutowej – stratę.

Rozliczając CIT za 2011 r., szpital pomniejszył dochód z działalności gospodarczej o stratę na statutowej. Dzięki temu podatek do zapłaty był niższy.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu stwierdził, że takie odliczenie było niedopuszczalne w świetle art. 7 ust. 3 i ust. 4 ustawy o CIT. Dochód można obniżyć tylko o stratę w rozumieniu prawa podatkowego, a nie o stratę w sensie ekonomicznym – stwierdził. W związku z tym nakazał szpitalowi dopłacić podatek. Do tego doszły jeszcze odsetki za zwłokę. Decyzję tę potwierdził dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane