statystyki

Zwolnienie z VAT: Uczyć można nie tylko w szkole, lecz także na basenie

autor: Jakub Pawłowski04.04.2016, 20:00
basen, zawody pływackie, pływanie

Zajęcia na pływalni są zwolnione z VAT.źródło: ShutterStock

Zajęcia na pływalni pod okiem wykwalifikowanego instruktora są usługą edukacyjną i dlatego też są zwolnione z VAT.

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła nauczyciela pływania, który pomagał dzieciom i młodzieży doskonalić umiejętności poruszania się w wodzie. Był przekonany, że jego usługi są zwolnione z opodatkowania tak samo, jak inne zajęcia edukacyjne, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Organy podatkowe uznały jednak, że nauka pływania kwalifikuje się jako usługa indywidualna sportowców, sędziów, trenerów prowadzona na własny rachunek. W związku z tym powinna być opodatkowana stawką podstawową. Zdaniem organów świadczenia mężczyzny mieściły się w zakresie grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Do niego odwoływały się do końca 2010 r. przepisy o VAT (na mocy par. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 29 października 2008 r., Dz.U. nr 207, poz. 1293 ze zm.). A sprawa podatnika dotyczyła 2008 r.

Mężczyzna nie zgadzał się z klasyfikacją przyjętą przez organy. Podkreślał, że nie jest zawodowym sportowcem ani trenerem. Nie miał też uprawnień sędziowskich, a jedynie instruktorskie i pedagogiczne, które pozwalały mu na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane