statystyki

Zwolnienie z VAT: Uczyć można nie tylko w szkole, lecz także na basenie

autor: Jakub Pawłowski04.04.2016, 20:00
basen, zawody pływackie, pływanie

Zajęcia na pływalni są zwolnione z VAT.źródło: ShutterStock

Zajęcia na pływalni pod okiem wykwalifikowanego instruktora są usługą edukacyjną i dlatego też są zwolnione z VAT.

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła nauczyciela pływania, który pomagał dzieciom i młodzieży doskonalić umiejętności poruszania się w wodzie. Był przekonany, że jego usługi są zwolnione z opodatkowania tak samo, jak inne zajęcia edukacyjne, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Organy podatkowe uznały jednak, że nauka pływania kwalifikuje się jako usługa indywidualna sportowców, sędziów, trenerów prowadzona na własny rachunek. W związku z tym powinna być opodatkowana stawką podstawową. Zdaniem organów świadczenia mężczyzny mieściły się w zakresie grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Do niego odwoływały się do końca 2010 r. przepisy o VAT (na mocy par. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 29 października 2008 r., Dz.U. nr 207, poz. 1293 ze zm.). A sprawa podatnika dotyczyła 2008 r.

Mężczyzna nie zgadzał się z klasyfikacją przyjętą przez organy. Podkreślał, że nie jest zawodowym sportowcem ani trenerem. Nie miał też uprawnień sędziowskich, a jedynie instruktorskie i pedagogiczne, które pozwalały mu na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane