Podatnik, który wziął kredyt na zakup budynku nieoddanego do użytku, nie ma prawa do ulgi odsetkowej, bo dotyczy ona tylko wydatków poniesionych na nieruchomość umożliwiającą zamieszkanie – uznał NSA.
Choć przepis regulujący ulgę odsetkową (art. 26b ust. 1 ustawy o PIT) został uchylony, to preferencja ta przysługuje jeszcze do końca 2027 r. (na mocy art. 9 ust. 1 ustawy zmieniającej, Dz.U. nr 217, poz. 1588 ze zm.) i dotyczy podatników, którzy w latach 2002–2006 zaciągnęli kredyt na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Z tej preferencji skorzystali małżonkowie, którzy wzięli kredyt w wysokości 250 tys. zł przed końcem 2006 r. i zawarli umowę z deweloperem na zakup działki wraz z domem jednorodzinnym w zabudowie szeregowej (200 tys. zł). W momencie nabycia budynek był jeszcze w stanie surowym, ale podatnicy dokończyli budowę, wydając na ten cel pozostałe 50 tys. zł.
Organy podatkowe nie miały zarzutów wobec zastosowania ulgi odsetkowej od tej kwoty, bo wydatki te spełniały warunki wskazane w art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, czyli zostały poniesione na budowę lokalu mieszkalnego.
Zakwestionowały jednak zwolnienie odsetek od tej części kredytu, którą podatnicy przeznaczyli na zakup działki i domu w stanie surowym (200 tys. zł). Uznały, że zakup budynku w trakcie budowy nie jest tym samym, co nabycie nowo wybudowanego budynku w myśl art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, bo o takiej kwalifikacji decyduje to, że lokal jest ukończony i oddany do użytku.
Małżonkowie nie zgodzili się z tą wykładnią. Powołali się na wyrok NSA z 30 listopada 2011 r. (sygn. akt II FSK 1006/10), przekonując, że zwrot „nowo wybudowany” może mieć różne znaczenie, bo praktyka budowlana przewiduje wiele stopni wykończenia budynków: od stanu surowego zamkniętego przez deweloperski po pełne wykończenie. Najważniejszy jest cel poniesienia wydatków, czyli zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych – przekonywali.
WSA we Wrocławiu nie podzielił tej argumentacji. Wyjaśnił, że nie można dokonywać wykładni celowościowej wbrew wykładni językowej. Nie po to ustawodawca wymieniał w art. 26b przesłanki skorzystania z ulgi, by podatnik rozszerzał je na każdy przypadek uzyskania własnego mieszkania – stwierdził sąd.
NSA podtrzymał to stanowisko. – Nabycie budynku w stanie surowym nie spełnia przesłanek umożliwiających skorzystanie z ulgi odsetkowej – wyjaśnił sędzia Zbigniew Kmieciak. Dodał, że choć w orzecznictwie pojawiały się rozbieżności dotyczące wykładni art. 26b ustawy o PIT, to obecnie ugruntowany jest pogląd, który zakłada ścisłe interpretowanie tego przepisu.
ORZECZNICTWO
Wyroki NSA z 24 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 144/14, II FSK 145/14.