statystyki

Surowy lokal nie daje prawa do ulgi odsetkowej

autor: Jakub Pawłowski05.04.2016, 07:32; Aktualizacja: 05.04.2016, 09:44
budowa, dom, nieruchomości

Nabycie budynku w stanie surowym nie spełnia przesłanek umożliwiających skorzystanie z ulgi odsetkowej.źródło: ShutterStock

Podatnik, który wziął kredyt na zakup budynku nieoddanego do użytku, nie ma prawa do ulgi odsetkowej, bo dotyczy ona tylko wydatków poniesionych na nieruchomość umożliwiającą zamieszkanie – uznał NSA.

Choć przepis regulujący ulgę odsetkową (art. 26b ust. 1 ustawy o PIT) został uchylony, to preferencja ta przysługuje jeszcze do końca 2027 r. (na mocy art. 9 ust. 1 ustawy zmieniającej, Dz.U. nr 217, poz. 1588 ze zm.) i dotyczy podatników, którzy w latach 2002–2006 zaciągnęli kredyt na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Z tej preferencji skorzystali małżonkowie, którzy wzięli kredyt w wysokości 250 tys. zł przed końcem 2006 r. i zawarli umowę z deweloperem na zakup działki wraz z domem jednorodzinnym w zabudowie szeregowej (200 tys. zł). W momencie nabycia budynek był jeszcze w stanie surowym, ale podatnicy dokończyli budowę, wydając na ten cel pozostałe 50 tys. zł.

Organy podatkowe nie miały zarzutów wobec zastosowania ulgi odsetkowej od tej kwoty, bo wydatki te spełniały warunki wskazane w art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, czyli zostały poniesione na budowę lokalu mieszkalnego.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane