statystyki

Ulga mieszkaniowa dla małżonków: Jak prawidłowo z niej skorzystać?

autor: Agnieszka Pokojska02.11.2015, 17:00; Aktualizacja: 02.11.2015, 17:16
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania związku, ale odziedziczone nieruchomości lub prawa majątkowe wchodzą do majątku osobistego.

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania związku, ale odziedziczone nieruchomości lub prawa majątkowe wchodzą do majątku osobistego.źródło: Bloomberg

Fiskus wyklucza preferencję, gdy żona spłaca kredyt hipoteczny męża zaciągnięty przed ślubem. Inaczej jest, gdy osobisty majątek przeznacza na wspólnie otrzymaną pożyczkę.

Czy z ulgą spłacę kredyt współmałżonka

W zeszłym roku odziedziczyłam działkę po zmarłym ojcu – wyjaśnia pani Justyna. – Czy gdy po ślubie, który odbędzie się za dwa miesiące, sprzedam tę nieruchomość, a uzyskane środki przeznaczę na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez mojego narzeczonego, nie będę musiała płacić PIT – pyta czytelniczka.

NIE

W takim przypadku nie przysługuje ulga mieszkaniowa. Artykuł 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT zwalnia z podatku przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeśli zostaną one przeznaczone na własne cele mieszkaniowe (m.in. spłatę kredytu mieszkaniowego i odsetek). Jednak gdy chodzi o spłatę kredytu zaciągniętego przed ślubem przez jednego małżonka, po sprzedaży nieruchomości wchodzącej do majątku osobistego drugiego z nich – te warunki nie są spełnione. Na takim stanowisku stoi fiskus, co potwierdzają interpretacje indywidualne: dyrektora IS w Katowicach z 9 kwietnia 2015 r. (nr IBPBII/2/4511-19/15/MZM) i dyrektora bydgoskiej IS z 4 marca 2014 r. (nr ITPB1/415-1241/13/MP). Aby skorzystać z preferencji, ten sam podatnik musi zaciągnąć kredyt i ten sam podatnik musi go spłacić. Celem art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT nie było bowiem zwolnienie z opodatkowania dochodów przeznaczonych na spłatę kredytu (i odsetek) zaciągniętego przez inne osoby niż te, które sprzedały nieruchomość. Sytuacji – zdaniem fiskusa – nie zmieniłoby nawet przystąpienie podatnika po ślubie do kredytu. Nie jest to bowiem równoznaczne z zaciągnięciem przez niego tego zobowiązania.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy można skorzystać naraz z dwóch różnych ulg

Trzy lata temu wraz z mężem otrzymaliśmy w darowiźnie działkę – pisze pani Katarzyna. – Teraz chcemy ją sprzedać i spłacić zaciągnięty wspólnie kredyt we frankach szwajcarskich. Czy mimo że korzystamy z ulgi odsetkowej, możemy również skorzystać z ulgi mieszkaniowej – pyta czytelniczka.

NIE

Fiskus może to zakwestionować. Z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wynika, że aby nie płacić podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, należy – w ciągu dwóch najbliższych lat – przekazać pieniądze na zakup lub budowę mieszkania albo domu lub na spłatę zaciągniętego w tym celu kredytu. Jednak art. 21 ust. 30 ustawy wyklucza możliwość skorzystania z preferencji, gdy podatnik skorzystał już z innej ulgi. Zdaniem fiskusa, jeżeli podatnik skorzystał z ulgi odsetkowej, nie będzie mógł skorzystać ze wspomnianej preferencji, jeżeli przeznaczy środki ze sprzedaży działki na spłatę kredytu we frankach. Potwierdził to np. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 10 września 2015 r. (nr IBPB-2-2/4511-266/15/ZuK). Wyjaśnił, że art. 21 ust. 30 ustawy o PIT miał na celu wyeliminowanie sytuacji, kiedy z racji zaciągnięcia tego samego kredytu podatnik korzystałby z kilku ulg. Jak stwierdził dyrektor IS, nie ma znaczenia, że w przypadku ulgi odsetkowej odliczeniu podlegają jedynie odsetki od kredytu, a nie kapitał, bo to on jest bazą przy tym odliczeniu.

Innego zdania był natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w nieprawomocnym wyroku z 22 września 2014 r. (sygn. akt III SA/Wa 904/14). Uznał taką argumentację za nieprawidłową. Zdaniem sądu nie dochodzi w tym przypadku do podwójnego skorzystania z ulgi podatkowej, ponieważ jedna preferencja odnosi się wprost do wydatków na zapłatę odsetek, a druga dotyczy wyłącznie spłaty kwoty kredytu poza odsetkami.

Czytelniczka może jednak uniknąć podatku przy sprzedaży działki, nie narażając się na spór z organem podatkowym. Wystarczy, że się wstrzyma z transakcją, aż minie pięć lat od nabycia. Czas liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym działka została kupiona.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 131, art. 21 ust. 30 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane