statystyki

Ulga mieszkaniowa dla małżonków: Jak prawidłowo z niej skorzystać?

autor: Agnieszka Pokojska02.11.2015, 17:00; Aktualizacja: 02.11.2015, 17:16
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania związku, ale odziedziczone nieruchomości lub prawa majątkowe wchodzą do majątku osobistego.

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania związku, ale odziedziczone nieruchomości lub prawa majątkowe wchodzą do majątku osobistego.źródło: Bloomberg

Fiskus wyklucza preferencję, gdy żona spłaca kredyt hipoteczny męża zaciągnięty przed ślubem. Inaczej jest, gdy osobisty majątek przeznacza na wspólnie otrzymaną pożyczkę.

Czy z ulgą spłacę kredyt współmałżonka

W zeszłym roku odziedziczyłam działkę po zmarłym ojcu – wyjaśnia pani Justyna. – Czy gdy po ślubie, który odbędzie się za dwa miesiące, sprzedam tę nieruchomość, a uzyskane środki przeznaczę na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez mojego narzeczonego, nie będę musiała płacić PIT – pyta czytelniczka.

NIE

W takim przypadku nie przysługuje ulga mieszkaniowa. Artykuł 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT zwalnia z podatku przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeśli zostaną one przeznaczone na własne cele mieszkaniowe (m.in. spłatę kredytu mieszkaniowego i odsetek). Jednak gdy chodzi o spłatę kredytu zaciągniętego przed ślubem przez jednego małżonka, po sprzedaży nieruchomości wchodzącej do majątku osobistego drugiego z nich – te warunki nie są spełnione. Na takim stanowisku stoi fiskus, co potwierdzają interpretacje indywidualne: dyrektora IS w Katowicach z 9 kwietnia 2015 r. (nr IBPBII/2/4511-19/15/MZM) i dyrektora bydgoskiej IS z 4 marca 2014 r. (nr ITPB1/415-1241/13/MP). Aby skorzystać z preferencji, ten sam podatnik musi zaciągnąć kredyt i ten sam podatnik musi go spłacić. Celem art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT nie było bowiem zwolnienie z opodatkowania dochodów przeznaczonych na spłatę kredytu (i odsetek) zaciągniętego przez inne osoby niż te, które sprzedały nieruchomość. Sytuacji – zdaniem fiskusa – nie zmieniłoby nawet przystąpienie podatnika po ślubie do kredytu. Nie jest to bowiem równoznaczne z zaciągnięciem przez niego tego zobowiązania.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy można skorzystać naraz z dwóch różnych ulg

Trzy lata temu wraz z mężem otrzymaliśmy w darowiźnie działkę – pisze pani Katarzyna. – Teraz chcemy ją sprzedać i spłacić zaciągnięty wspólnie kredyt we frankach szwajcarskich. Czy mimo że korzystamy z ulgi odsetkowej, możemy również skorzystać z ulgi mieszkaniowej – pyta czytelniczka.

NIE

Fiskus może to zakwestionować. Z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wynika, że aby nie płacić podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, należy – w ciągu dwóch najbliższych lat – przekazać pieniądze na zakup lub budowę mieszkania albo domu lub na spłatę zaciągniętego w tym celu kredytu. Jednak art. 21 ust. 30 ustawy wyklucza możliwość skorzystania z preferencji, gdy podatnik skorzystał już z innej ulgi. Zdaniem fiskusa, jeżeli podatnik skorzystał z ulgi odsetkowej, nie będzie mógł skorzystać ze wspomnianej preferencji, jeżeli przeznaczy środki ze sprzedaży działki na spłatę kredytu we frankach. Potwierdził to np. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 10 września 2015 r. (nr IBPB-2-2/4511-266/15/ZuK). Wyjaśnił, że art. 21 ust. 30 ustawy o PIT miał na celu wyeliminowanie sytuacji, kiedy z racji zaciągnięcia tego samego kredytu podatnik korzystałby z kilku ulg. Jak stwierdził dyrektor IS, nie ma znaczenia, że w przypadku ulgi odsetkowej odliczeniu podlegają jedynie odsetki od kredytu, a nie kapitał, bo to on jest bazą przy tym odliczeniu.

Innego zdania był natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w nieprawomocnym wyroku z 22 września 2014 r. (sygn. akt III SA/Wa 904/14). Uznał taką argumentację za nieprawidłową. Zdaniem sądu nie dochodzi w tym przypadku do podwójnego skorzystania z ulgi podatkowej, ponieważ jedna preferencja odnosi się wprost do wydatków na zapłatę odsetek, a druga dotyczy wyłącznie spłaty kwoty kredytu poza odsetkami.

Czytelniczka może jednak uniknąć podatku przy sprzedaży działki, nie narażając się na spór z organem podatkowym. Wystarczy, że się wstrzyma z transakcją, aż minie pięć lat od nabycia. Czas liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym działka została kupiona.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 131, art. 21 ust. 30 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane