statystyki

Ulga tylko na własny kredyt mieszkaniowy

autor: Patrycja Dudek16.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 16.05.2016, 08:57
Balkon, dom, mieszkanie

Podatniczka uważała, że nie powinna płacić PIT, bo od chwili otrzymania lokalu mieszka w nim, spłaca raty kredytu i reguluje wszystkie opłaty czynszoweźródło: ShutterStock

Córka nie skorzysta ze zwolnienia w PIT, gdy przed upływem pięciu lat sprzeda mieszkanie darowane jej przez rodziców, a pieniądze przeznaczy na spłatę ich zobowiązania wobec banku – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, której rodzice podarowali mieszkanie kupione za kredyt zaciągnięty w banku. Wskutek tego kobieta stała się jedynym właścicielem lokalu i przystąpiła do kredytu hipotecznego rodziców. Przed upływem pięciu lat od otrzymania darowizny postanowiła jednak sprzedać mieszkanie. Zasadniczo więc powinna zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży, chyba że zarobione w ten sposób pieniądze wydałaby na własny cel mieszkaniowy.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy takim celem będzie spłata kredytu hipotecznego rodziców, do którego obdarowana przystąpiła.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane