statystyki

Ulga mieszkaniowa: Preferencja nie przy odrębnych majątkach

autor: Agnieszka Pokojska04.05.2016, 20:00
Remontowany lokal musiałby należeć do majątku wspólnego albo do majątku odrębnego męża, aby możliwe było odliczenie – wyjaśnił organ.

Remontowany lokal musiałby należeć do majątku wspólnego albo do majątku odrębnego męża, aby możliwe było odliczenie – wyjaśnił organ.źródło: ShutterStock

Ulga mieszkaniowa nie przysługuje, jeżeli pieniądze ze sprzedaży mieszkania odziedziczonego przez męża zostaną przeznaczone na remont lokum należącego tylko do żony – potwierdził dyrektor bydgoskiej izby. Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który sprzedał odziedziczone mieszkanie przed upływem pięciu lat, co zasadniczo powoduje konieczność zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży. Chciał jednak wydać pieniądze na remont mieszkania, co pozwoliłoby mu uniknąć PIT.

Problem polegał na tym, że remontowane miało być mieszkanie należące do żony. Wprawdzie oboje mieszkają w nim od ślubu, czyli od marca 1999 r., ale przydział spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu został wystawiony na żonę jeszcze przed ślubem. Mężczyzna podkreślił, że nie zawarł z żoną umowy o rozdzielności majątkowej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził jednak, że skoro mieszkanie należy do majątku odrębnego żony, to nie można uznać wydatków na jego remont za poniesione na własne cele mieszkaniowe męża. – Remontowany lokal musiałby należeć do majątku wspólnego albo do majątku odrębnego męża, aby możliwe było odliczenie – wyjaśnił organ.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane