Szkoły pływania nie muszą doliczać dodatkowego podatku do wejściówek na basen – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Spór w tej sprawie toczyła szkoła działająca na terenie aquaparku. Sama kupowała od niego wejściówki na basen, które następnie odsprzedawała swoim klientom. Oferowane pakiety obejmowały więc kilka lub kilkanaście biletów wstępu i lekcje z instruktorem.
Wątpliwości dotyczyły stawki VAT na odsprzedawane wejściówki. Szkoła kupowała je od aquaparku z 8-proc. podatkiem i liczyła, że będzie je odsprzedawać klientom z identyczną stawką. Tym bardziej że nie doliczyła sobie do biletów żadnej marży.
Fiskus uznał jednak, że cały pakiet powinien być opodatkowany 23-proc. stawką. Argumentował, że nie da się uczyć pływania bez wody, a to oznacza, że wstęp na basen jest elementem nauki pływania i powinien być – podobnie jak ona – opodatkowany 23-proc. stawką podatku.
Szkoła oponowała. Przekonywała, że usługi są dwie. Argumentem było to, że przecież klienci mogliby sami kupować bilety wstępu na basen, a od niej – wyłącznie lekcje z instruktorem. Tłumaczyła, że odsprzedaje bilety, bo tak jest wygodniej – klient nie musi się fatygować, a ona ma pewność, że na pływalni będzie wolny tor do nauki pływania. Co więcej, klient mógł korzystać z wejściówki dłużej niż trwała lekcja pływania, bo wstęp był na 1,5 godz., podczas gdy lekcja trwała 45 min.
Fiskus wygrał w WSA w Gdańsku. Sąd podkreślił, że bez możliwości wejścia na basen usługa nauki pływania nie mogłaby w ogóle zostać zrealizowana. Dlatego cały pakiet powinien być z 23-proc. podatkiem.
Innego zdania był NSA. Sędzia Hieronim Sęk stwierdził, że podatkowo nie można podporządkować wejścia na basen nauce pływania. – Faktycznie, nie da się uczyć pływania bez wody, ale nie oznacza to wcale, że wejście na basen i zajęcia z instruktorem są jednym świadczeniem opodatkowanym według tych samych zasad – argumentował.
Szkoła pływania, której dotyczył wyrok, stosowała podstawową stawkę VAT. Z innego orzeczenia NSA wynika natomiast, że nauka pływania jako usługa edukacyjna może być zwolniona z VAT na podstawie art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy o VAT. Chodziło o naukę pływania organizowaną dla dzieci i młodzieży (pisaliśmy o tym w DGP nr 166/2016).
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 5 stycznia 2018 r., sygn. akt I FSK 382/16.