statystyki

Członkowi rodziny można przekazać znak towarowy bez VAT

autor: Mariusz Szulc22.03.2016, 07:42; Aktualizacja: 22.03.2016, 09:38
obrączki, rozwód, sąd rodzinny, alimenty

Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Jednorazowa darowizna znaku handlowego członkowi rodziny nie jest objęta podatkiem od towarów i usług, bo nie jest to działalność gospodarcza – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Sąd przypomniał, że działalność gospodarcza musi się charakteryzować powtarzalnością, zorganizowaniem i nastawieniem na zysk. Na ten sam aspekt opodatkowania zwróciły wcześniej uwagę WSA w Gliwicach w wyroku z 8 grudnia 2015 r. (sygn. akt III SA/Gl 1976/15) i WSA w Krakowie w wyroku z 18 grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 1226/14). Oba orzeczenie są nieprawomocne.

Sprawa rozpatrywana przez szczeciński sąd dotyczyła kobiety, która spodziewała się otrzymać darowiznę od syna będącego przedsiębiorcą. Miała dostać zarejestrowany wspólnotowy znak towarowy wraz z należącymi do niego prawami ochronnymi. Nie wykluczała, że po pewnym czasie przekaże go z powrotem synowi. Uważała, że nie musiałaby z tego powodu płacić podatku od towarów i usług, bo znak towarowy byłby częścią jej majątku prywatnego, a więc przekazując go jednorazowo synowi, nie działałaby jako podatnik VAT. Co innego, gdyby prowadziła działalność gospodarczą, czyli dokonywała transakcji powtarzalnych, zorganizowanych i nastawionych na zysk – tłumaczyła.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane