Skutki wyceny nieruchomości odnoszone są w pozostałe przychody lub koszty operacyjne

autor: Gabriela Borek14.03.2016, 10:55; Aktualizacja: 14.03.2016, 11:07

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W roku 2015 nabyliśmy budynek, który zaliczyliśmy do inwestycji. W jaki sposób dokonać jego wyceny bilansowej?

Budynki zaliczane do inwestycji powinny spełniać definicję ustawową określoną w art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nią inwestycje to aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z:

wprzyrostu ich wartości,

wuzyskania z nich przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach),

wuzyskania innych pożytków.

W szczególności są to aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści.

W rozpatrywanym przypadku tak jest, ponieważ jednostka nabywa budynek w celu uzyskania z niego korzyści w sposób bezpośredni poprzez wzrost jego wartości albo uzyskania korzyści w postaci czynszu z najmu czy dzierżawy. [ramka]

Przychody uzyskane z posiadanego budynku zostaną zaksięgowane na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”. Koszty związane z utrzymywaniem nieruchomości zaliczonych do inwestycji, w tym także związane z aktualizacją wartości tych inwestycji, jak również z ich przekwalifikowaniem odpowiednio do środków trwałych, jeżeli do wyceny inwestycji przyjęto cenę rynkową bądź inaczej określoną wartość godziwą, zalicza się do „Pozostałych kosztów operacyjnych”.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane