statystyki

Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa to wyksięgowanie przekazanych składników

autor: Marek Barowicz07.12.2015, 13:52; Aktualizacja: 07.12.2015, 14:47

Powinno to nastąpić w wartościach aktywów i pasywów wynikających z ksiąg. Trzeba też zaewidencjonować otrzymane w zamian udziały lub akcje.

Aport stanowi wkład niepieniężny, który może zostać wniesiony do spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej) na pokrycie jej kapitału zakładowego w formie wartości niematerialnych i prawych lub rzeczy. Przedmiotem aportu może być zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP).

Definicja ZCP jest zawarta w przepisach podatkowych (art. 2 pkt 27e ustawy o VAT; art. 5a pkt 4 ustawy o PIT; art. 4a pkt 4 ustawy o CIT). Przez ZCP należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Należy przy tym pamiętać, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, za pomocą których można prowadzić odrębny zakład, lecz taką częścią mienia, która posiada potencjalną zdolność do niezależnego działania jako samodzielny podmiot gospodarczy (por. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 572/14 i z 4 listopada 2014 r., sygn. akt II FSK 2297/12).

Zgodnie z art. 158 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), jeżeli wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w celu pokrycia udziału ma być w całości lub w części aport, umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Z kolei w przypadku spółek akcyjnych, akcje obejmowane za wkłady niepieniężne powinny być pokryte w całości nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki (art. 309 par. 3 k.s.h.). Jeżeli spółka akcyjna przewiduje wkłady niepieniężne, jej założyciele powinni sporządzić pisemne sprawozdanie przedstawiające w szczególności (art. 311 par. 1 k.s.h.):

- przedmiot wkładów niepieniężnych oraz liczbę i rodzaj wydawanych w zamian za nie akcji i innych tytułów uczestnictwa w dochodach lub w podziale majątku spółki,


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane