Od 2017 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Rady 282/2011, doprecyzowująca pojęcie usług związanych z nieruchomościami. Jednak nie ulega wątpliwości, że już obecnie można je stosować pomocniczo jako wskazówkę interpretacyjną.
Od 2017 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Rady 282/2011, doprecyzowująca pojęcie usług związanych z nieruchomościami. Jednak nie ulega wątpliwości, że już obecnie można je stosować pomocniczo jako wskazówkę interpretacyjną.
W przypadku usług świadczonych na rzecz podmiotu z innego państwa regułą jest ich opodatkowanie w państwie nabywcy. Przepisy wprowadzają jednak kilka istotnych wyjątków. Jeden z nich dotyczy usług związanych z nieruchomościami. Z art. 28e ustawy o VAT wynika, że miejscem ich świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości.
Jakiego rodzaju związek z nieruchomością sprawia, że usługi są opodatkowane zgodnie z tym przepisem szczególnym? Pewną wskazówkę daje sam art. 28e. Wymienia on kilka przykładowych rodzajów usług, które podlegają temu przepisowi, wśród nich usługi pośredników w obrocie nieruchomościami, nadzoru budowlanego, a nawet zakwaterowania. To wraz z dość bogatym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE (m.in. C-155/12 RR Donnelley) oznacza przede wszystkim, że przepis ten dotyczy takich przypadków, w których usługa jest związana z konkretną, indywidualnie określoną nieruchomością, a między świadczeniem a ową indywidualnie określoną nieruchomością istnieje bezpośredni związek.
Tym samym usługi doradcze związane z rynkiem nieruchomości w danym regionie albo usługi projektowe polegające np. na stworzeniu projektu domu, który może być zrealizowany wszędzie, są opodatkowane na zasadach ogólnych.
Znowelizowane rozporządzenie Rady 282/2011 wprowadza zasadę, zgodnie z którą usługi związane z nieruchomościami obejmują jedynie te, które mają „wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością”. W art. 31a zdefiniowano ten związek jako występujący w dwóch przypadkach: pierwszy, gdy usługi wywodzą się z nieruchomości, a dana nieruchomość stanowi element składowy usługi i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych usług, i drugi, gdy usługi te są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub dla niej przeznaczone i mają na celu zmianę jej prawnego lub fizycznego stanu.
Ponadto rozporządzenie określa przykładową, szeroką listę usług, które spełniają te warunki (m.in. opracowanie planów konkretnego budynku, usługi badania stanu budynku).
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama