statystyki

Jakie są skutki wycofania wkładu ze spółki komandytowej

autor: Ewa Ciechanowska14.03.2016, 10:42; Aktualizacja: 14.03.2016, 11:34

TEZA: Przychód uzyskany przez wspólnika w związku z obniżeniem jego wkładu wniesionego do spółki komandytowej podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód z praw majątkowych.

Nr ITPB1/4511-1268/15/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 1 marca 2016 r.

PROBLEM

Podatnik zamierza dokonać podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. w drodze wkładu pieniężnego, przy czym część tego wkładu zostanie przekazana na kapitał zapasowy (tzw. agio). Następnie spółka zostanie przekształcona w spółkę komandytową. W spółce komandytowej podatnik będzie pełnił funkcję wspólnika o ograniczonej odpowiedzialności, tj. komandytariusza. W przyszłości nie wyklucza on częściowego wycofania wkładu ze spółki komandytowej za odpłatnością.

Czy wycofanie części wkładu ze spółki komandytowej przez podatnika jest neutralne na gruncie PIT? A jeśli nie, to w jaki sposób powinien on ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu wycofania części wkładu?


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane