statystyki

Optymalizacja w spółkach komandytowo-akcyjnych była dozwolona

autor: Patrycja Dudek20.04.2016, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:56
Do końca 2013 r. w spółkach komandytowo-akcyjnych (SKA) opodatkowane były tylko dochody wspólników (płacili PIT).

Do końca 2013 r. w spółkach komandytowo-akcyjnych (SKA) opodatkowane były tylko dochody wspólników (płacili PIT).źródło: ShutterStock

W spółkach komandytowo-akcyjnych można było wydłużyć rok podatkowy i dzięki temu uniknąć obowiązku zapłaty CIT nawet do października 2015 r. – orzekł NSA. Sąd potwierdził, że pozwalały na to przepisy przejściowe.

Sędzia Jan Rudowski podkreślił, że to pierwszy wyrok NSA w tej sprawie. Na 18 maja są zaplanowane kolejne rozprawy i okaże się, jakie jest stanowisko innych składów orzekających. – Dzisiejszy skład podziela jednak jednolitą i korzystną dla podatników linię orzeczniczą sądów wojewódzkich – powiedział sędzia Rudowski.

Zmiana od 2014 r.

Do końca 2013 r. w spółkach komandytowo-akcyjnych (SKA) opodatkowane były tylko dochody wspólników (płacili PIT). Zmieniło się to 1 stycznia 2014 r., kiedy stały się one podatnikami CIT. Od tej pory podatek dochodowy jest należny zarówno od spółki (CIT), jak i od jej wspólników (CIT, a jeśli są oni osobami fizycznymi – PIT).

Przepisy przejściowe przewidywały, że opodatkowanie CIT będzie stosowane od pierwszego dnia roku obrotowego spółki, rozpoczynającego się po 31 grudnia 2013 r. (art. 4 ust. 1 i 2 ustawy nowelizującej, Dz.U. 2013 r. poz. 1387).


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane