statystyki

Optymalizacja w spółkach komandytowo-akcyjnych była dozwolona

autor: Patrycja Dudek20.04.2016, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:56
Do końca 2013 r. w spółkach komandytowo-akcyjnych (SKA) opodatkowane były tylko dochody wspólników (płacili PIT).

Do końca 2013 r. w spółkach komandytowo-akcyjnych (SKA) opodatkowane były tylko dochody wspólników (płacili PIT).źródło: ShutterStock

W spółkach komandytowo-akcyjnych można było wydłużyć rok podatkowy i dzięki temu uniknąć obowiązku zapłaty CIT nawet do października 2015 r. – orzekł NSA. Sąd potwierdził, że pozwalały na to przepisy przejściowe.

Sędzia Jan Rudowski podkreślił, że to pierwszy wyrok NSA w tej sprawie. Na 18 maja są zaplanowane kolejne rozprawy i okaże się, jakie jest stanowisko innych składów orzekających. – Dzisiejszy skład podziela jednak jednolitą i korzystną dla podatników linię orzeczniczą sądów wojewódzkich – powiedział sędzia Rudowski.

Zmiana od 2014 r.

Do końca 2013 r. w spółkach komandytowo-akcyjnych (SKA) opodatkowane były tylko dochody wspólników (płacili PIT). Zmieniło się to 1 stycznia 2014 r., kiedy stały się one podatnikami CIT. Od tej pory podatek dochodowy jest należny zarówno od spółki (CIT), jak i od jej wspólników (CIT, a jeśli są oni osobami fizycznymi – PIT).

Przepisy przejściowe przewidywały, że opodatkowanie CIT będzie stosowane od pierwszego dnia roku obrotowego spółki, rozpoczynającego się po 31 grudnia 2013 r. (art. 4 ust. 1 i 2 ustawy nowelizującej, Dz.U. 2013 r. poz. 1387).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane