statystyki

Podatnik sam decyduje o kolejności zbywania udziałów w firmie

18.03.2016, 07:00
rachunki-płatności

W omawianej ustawie brak jest przepisów regulujących kolejność zbywania udziałów, w sytuacji gdy z uwagi na różne sposoby nabycia/objęcia różne będą zasady ustalenia kosztu uzyskania przychodu.źródło: ShutterStock

TEZA: O kolejności zbycia udziałów, w tym w celu umorzenia, ma prawo zdecydować sam podatnik, gdyż ustawa o PIT w tym zakresie nie narzuca szczegółowych zasad.

Nr ITPB1/4511-1248/15/HD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 1 marca 2016 r.

PROBLEM

Udziałowiec spółki z o.o. nie wyklucza, że w przyszłości część udziałów zostanie zbyta (możliwe jest zbycie udziałów w celu umorzenia). Na moment zbycia (w celu umorzenia) może wystąpić sytuacja, w której podatnik będzie posiadał udziały, które nabył/objął w różny sposób (np. w wyniku wkładów pieniężnych, w wyniku likwidacji spółki osobowej) oraz po różnej cenie. W związku z tym – w zależności od tego, które udziały zostaną uznane za zbywane przez podatnika dla celów podatkowych – w różny sposób zostanie ustalony koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia.

W jaki sposób – dla celów podatkowych – podatnik powinien ustalić kolejność zbycia (w celu umorzenia) udziałów w spółce?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane