statystyki

Podatnik sam decyduje o kolejności zbywania udziałów w firmie

18.03.2016, 07:00
rachunki-płatności

W omawianej ustawie brak jest przepisów regulujących kolejność zbywania udziałów, w sytuacji gdy z uwagi na różne sposoby nabycia/objęcia różne będą zasady ustalenia kosztu uzyskania przychodu.źródło: ShutterStock

TEZA: O kolejności zbycia udziałów, w tym w celu umorzenia, ma prawo zdecydować sam podatnik, gdyż ustawa o PIT w tym zakresie nie narzuca szczegółowych zasad.

Nr ITPB1/4511-1248/15/HD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 1 marca 2016 r.

PROBLEM

Udziałowiec spółki z o.o. nie wyklucza, że w przyszłości część udziałów zostanie zbyta (możliwe jest zbycie udziałów w celu umorzenia). Na moment zbycia (w celu umorzenia) może wystąpić sytuacja, w której podatnik będzie posiadał udziały, które nabył/objął w różny sposób (np. w wyniku wkładów pieniężnych, w wyniku likwidacji spółki osobowej) oraz po różnej cenie. W związku z tym – w zależności od tego, które udziały zostaną uznane za zbywane przez podatnika dla celów podatkowych – w różny sposób zostanie ustalony koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia.

W jaki sposób – dla celów podatkowych – podatnik powinien ustalić kolejność zbycia (w celu umorzenia) udziałów w spółce?


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane