statystyki

Obowiązki podatników i płatników w marcu

autor: Łukasz Zalewski12.03.2016, 16:30
Kalendarz

Do końca marca trzeba też złożyć sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej dla celów podatku dochodowego od osób prawnychźródło: ShutterStock

Osoby fizyczne mają czas do 15 marca na zapłatę I raty podatku od nieruchomości. Jest to również termin na zapłatę III raty tego podatku przez osoby prawne. Jedni i drudzy muszą wpłacić daninę na konto gminy lub gmin, na terenie których położone są grunty, budynki lub budowle zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Osoby fizyczne muszą wpłacić kwotę, która wynika z decyzji ustalającej wysokość podatku na 2016 r., wydanej i doręczonej podatnikom przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoby prawne muszą natomiast uiścić kolejną ratę wynikającą z deklaracji na podatek od nieruchomości złożonej w styczniu.

W tym miesiącu istotne są dwa terminy, których muszą dotrzymać podatnicy i płatnicy – 15 marca i 31 marca. Pierwszego muszą pilnować osoby fizyczne będące właścicielami nieruchomości, a drugiego podatnicy i płatnicy CIT, w tym głównie spółki kapitałowe.

Z kolei 31 marca jest ważnym terminem dla podatników i płatników podatku dochodowego od osób prawnych, czyli w praktyce dla spółek kapitałowych, spółdzielni i fundacji. Podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, a także ci, którzy nie mają siedziby ani zarządu w naszym kraju, ale osiągnęli tu dochód i muszą od niego rozliczyć podatek, mają obowiązek złożyć zeznanie roczne na formularzu CIT-8.

Ten sam termin obowiązuje podatkowe grupy kapitałowe. Spółka reprezentująca taką grupę (wskazana w umowie o jej utworzeniu) musi do końca marca złożyć zeznanie na formularzu CIT-8A lub CIT-8B.

Z kolei podatnicy (organizacje), którzy nie składają zeznania, ale otrzymali darowizny (np. na cele pożytku publicznego lub kultu religijnego), muszą złożyć informację na formularzu CIT-D. Mają na to czas do końca marca.

Tyle samo czasu mają podatnicy niemający siedziby lub zarządu na terytorium Polski na złożenie informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego na terytorium Polski.

Do końca marca trzeba też złożyć sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

CIT: roczne zeznanie


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane