statystyki

Obowiązki podatników i płatników w marcu

autor: Łukasz Zalewski12.03.2016, 16:30
Kalendarz

Do końca marca trzeba też złożyć sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej dla celów podatku dochodowego od osób prawnychźródło: ShutterStock

Osoby fizyczne mają czas do 15 marca na zapłatę I raty podatku od nieruchomości. Jest to również termin na zapłatę III raty tego podatku przez osoby prawne. Jedni i drudzy muszą wpłacić daninę na konto gminy lub gmin, na terenie których położone są grunty, budynki lub budowle zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Osoby fizyczne muszą wpłacić kwotę, która wynika z decyzji ustalającej wysokość podatku na 2016 r., wydanej i doręczonej podatnikom przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoby prawne muszą natomiast uiścić kolejną ratę wynikającą z deklaracji na podatek od nieruchomości złożonej w styczniu.

W tym miesiącu istotne są dwa terminy, których muszą dotrzymać podatnicy i płatnicy – 15 marca i 31 marca. Pierwszego muszą pilnować osoby fizyczne będące właścicielami nieruchomości, a drugiego podatnicy i płatnicy CIT, w tym głównie spółki kapitałowe.

Z kolei 31 marca jest ważnym terminem dla podatników i płatników podatku dochodowego od osób prawnych, czyli w praktyce dla spółek kapitałowych, spółdzielni i fundacji. Podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, a także ci, którzy nie mają siedziby ani zarządu w naszym kraju, ale osiągnęli tu dochód i muszą od niego rozliczyć podatek, mają obowiązek złożyć zeznanie roczne na formularzu CIT-8.

Ten sam termin obowiązuje podatkowe grupy kapitałowe. Spółka reprezentująca taką grupę (wskazana w umowie o jej utworzeniu) musi do końca marca złożyć zeznanie na formularzu CIT-8A lub CIT-8B.

Z kolei podatnicy (organizacje), którzy nie składają zeznania, ale otrzymali darowizny (np. na cele pożytku publicznego lub kultu religijnego), muszą złożyć informację na formularzu CIT-D. Mają na to czas do końca marca.

Tyle samo czasu mają podatnicy niemający siedziby lub zarządu na terytorium Polski na złożenie informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego na terytorium Polski.

Do końca marca trzeba też złożyć sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

CIT: roczne zeznanie


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane