statystyki

Jak rozliczyć koszty edukacji dzieci delegowanego pracownika

autor: Ewa Ciechanowska07.03.2016, 11:18; Aktualizacja: 07.03.2016, 12:05

TEZA: Pokrycie kosztów edukacji dzieci pracowników oddelegowanych nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy. Jest ono bowiem połączone i ściśle związane z wykonywaniem przez pracownika obowiązków wynikających z umowy o pracę w okresie oddelegowania.

Nr IPPB4/4511-1513/15-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 22 lutego 2016 r.

PROBLEM

Spółka (w stanie faktycznym jak wyżej) zapewnia pracownikom oddelegowanym do pracy za granicą nieodpłatne świadczenia w postaci pokrycia kosztów edukacji dzieci w kraju oddelegowania.

Przyznawane świadczenia są zapewniane albo w formie bezpośredniego pokrycia kosztów edukacji dzieci pracownika transferowanego przez spółkę (tj. są wnoszone w imieniu pracownika bezpośrednio na konto placówki oświatowej), albo w formie zrefundowania pracownikowi opłaty za szkołę. Spółka pokrywa przede wszystkim wydatki związane z czesnym, opłatą rekrutacyjną oraz opłatami za egzamin.

Czy przyznanie tego typu nieodpłatnego świadczenia będzie stanowić dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu PIT i czy spółka jako płatnik jest zobowiązana obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane