statystyki

VAT od aportu nie jest przychodem

autor: Patrycja Dudek03.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:27
prawo

Sprawa dotyczyła mężczyzny prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali, który był także wspólnikiem w różnych spółkach.źródło: ShutterStock

Kwota przekazana przez spółkę otrzymującą wkład na zapłatę 23 proc. podatku należnego nie zwiększa zysku tego, kto wniósł aport – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali, który był także wspólnikiem w różnych spółkach. Do jednej z nich zamierzał wnieść aport – były nim lokale, które wynajmował w ramach działalności gospodarczej. Wkład miał obejmować same lokale, bez umów najmu.

Transakcję dokumentowałaby faktura, a mężczyzna miał otrzymać od spółki w gotówce równowartość podatku VAT, który w związku z transakcją zamierzał odprowadzić do urzędu. Spór z fiskusem dotyczył tego, czy równowartość zapłaconego przez spółkę podatku VAT wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane