statystyki

VAT od aportu nie jest przychodem

autor: Patrycja Dudek03.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:27
prawo

Sprawa dotyczyła mężczyzny prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali, który był także wspólnikiem w różnych spółkach.źródło: ShutterStock

Kwota przekazana przez spółkę otrzymującą wkład na zapłatę 23 proc. podatku należnego nie zwiększa zysku tego, kto wniósł aport – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali, który był także wspólnikiem w różnych spółkach. Do jednej z nich zamierzał wnieść aport – były nim lokale, które wynajmował w ramach działalności gospodarczej. Wkład miał obejmować same lokale, bez umów najmu.

Transakcję dokumentowałaby faktura, a mężczyzna miał otrzymać od spółki w gotówce równowartość podatku VAT, który w związku z transakcją zamierzał odprowadzić do urzędu. Spór z fiskusem dotyczył tego, czy równowartość zapłaconego przez spółkę podatku VAT wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane