statystyki

Stawki VAT: Sos musztardowy to nie to samo co musztarda

autor: Mariusz Szulc02.03.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.03.2016, 08:37
VAT

Chodziło o producenta musztard i sosów musztardowych o różnych smakach (tatarski, miodowy, koperkowy, pieprzowy)źródło: ShutterStock

Towary różniące się smakiem, właściwościami zdrowotnymi i zainteresowaniem konsumentów nie są wobec siebie podobne. Mogą być więc opodatkowane różnymi stawkami VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o producenta musztard i sosów musztardowych o różnych smakach (tatarski, miodowy, koperkowy, pieprzowy). Spółka rozliczała sprzedaż sosów według stawki 8 proc. VAT, a musztardy ze stawką 23 proc. Musztarda nie jest bowiem wymieniona w załącznikach 3 i 10 do ustawy o VAT. A to z nich wynika, które produkty żywnościowe można sprzedawać z niższym podatkiem.

Spółka uważała jednak, że przy sprzedaży musztardy również ma prawo stosować obniżoną stawkę VAT.

Powoływała się na unijne przepisy, z których wynika, że produkty podobne i konkurencyjne nie powinny być odmiennie opodatkowane. Spółka przekonywała, że z punktu widzenia przeciętnego konsumenta musztarda jest produktem podobnym i konkurencyjnym wobec sosów musztardowych. Cytowała także wiele analiz eksperckich, które to potwierdzają.

Dyrektor izby skarbowej zignorował jednak te analizy i stwierdził, że VAT od musztardy wynosi 23 proc.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane