statystyki

Nie było wydatku, ale może być koszt

autor: Łukasz Zalewski06.03.2018, 16:00
pieniądze

"Z jednej strony dziwi linia orzecznicza, która za wkład niepieniężny uznaje potrącenie wzajemnych wierzytelności pieniężnych, w sytuacji gdy firmy decydują się zamienić dług na udziały"źródło: ShutterStock

Wierzytelności własne można odliczyć przy aporcie, jeśli wcześniej firma wnosząca wkład niepieniężny zaliczyła je do przychodów – wynika z prawomocnego wyroku WSA w Warszawie.

– To precedensowe orzeczenie, bardzo korzystne dla podatników, którzy mają wierzytelności własne i wnoszą je do innych spółek – komentuje Łukasz Kosonowski, partner i szef Zespołu Doradztwa Transakcyjnego w MDDP.

Zarówno fiskus, jak i sąd byli zgodni, że objęcie udziałów (akcji) w zamian za aport w postaci wierzytelności własnych skutkuje powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. W przeciwieństwie jednak do organu podatkowego sąd uznał, że wartość handlowej wierzytelności własnej może być kosztem uzyskania przychodów.

Chodziło o spółkę (A), która zawarła umowy z dwiema spółkami zależnymi (S i Z) na udostępnienie infrastruktury w zamian za określony czynsz (wynagrodzenie). W efekcie A miała wierzytelność z tytułu czynszu należnego od S i Z. Chciała ją zamienić (dokonać konwersji) na kapitał zakładowy spółek S i Z (obie miały w związku z tym podwyższyć swoje kapitały zakładowe).

Chcąc uprościć wzajemne rozliczenia, spółki A oraz S i Z postanowiły potrącić wzajemne zobowiązania, tj. zobowiązanie A do wniesienia wkładów pieniężnych oraz zobowiązania S i Z do zapłaty czynszu. Na takie potrącenie pozwala art. 14 par. 4 kodeksu spółek handlowych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane