statystyki

Nie było wydatku, ale może być koszt

autor: Łukasz Zalewski06.03.2018, 16:00
pieniądze

"Z jednej strony dziwi linia orzecznicza, która za wkład niepieniężny uznaje potrącenie wzajemnych wierzytelności pieniężnych, w sytuacji gdy firmy decydują się zamienić dług na udziały"źródło: ShutterStock

Wierzytelności własne można odliczyć przy aporcie, jeśli wcześniej firma wnosząca wkład niepieniężny zaliczyła je do przychodów – wynika z prawomocnego wyroku WSA w Warszawie.

– To precedensowe orzeczenie, bardzo korzystne dla podatników, którzy mają wierzytelności własne i wnoszą je do innych spółek – komentuje Łukasz Kosonowski, partner i szef Zespołu Doradztwa Transakcyjnego w MDDP.

Zarówno fiskus, jak i sąd byli zgodni, że objęcie udziałów (akcji) w zamian za aport w postaci wierzytelności własnych skutkuje powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. W przeciwieństwie jednak do organu podatkowego sąd uznał, że wartość handlowej wierzytelności własnej może być kosztem uzyskania przychodów.

Chodziło o spółkę (A), która zawarła umowy z dwiema spółkami zależnymi (S i Z) na udostępnienie infrastruktury w zamian za określony czynsz (wynagrodzenie). W efekcie A miała wierzytelność z tytułu czynszu należnego od S i Z. Chciała ją zamienić (dokonać konwersji) na kapitał zakładowy spółek S i Z (obie miały w związku z tym podwyższyć swoje kapitały zakładowe).

Chcąc uprościć wzajemne rozliczenia, spółki A oraz S i Z postanowiły potrącić wzajemne zobowiązania, tj. zobowiązanie A do wniesienia wkładów pieniężnych oraz zobowiązania S i Z do zapłaty czynszu. Na takie potrącenie pozwala art. 14 par. 4 kodeksu spółek handlowych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane