statystyki

Ceny transferowe na celowniku Ministerstwa Finansów

autor: Agnieszka Osik, Monika Palmowska29.02.2016, 11:40; Aktualizacja: 29.02.2016, 11:41
opłaty pieniądze

Zgodnie z zapowiedziami, 2016 r. ma być dla Ministerstwa Finansów czasem wnikliwej analizy transakcji przeprowadzanych pomiędzy podmiotami powiązanymi.źródło: ShutterStock

Transakcje zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi, warunki narzucone w ramach takich transakcji, a także same ceny transferowe były od zawsze przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Finansów. Co więcej, w ostatnim czasie zarówno na arenie międzynarodowej, jak również lokalnie, zagadnieniu badania rynkowego poziomu cen przypisuje się większą wagę.

Przejawia się to m.in. w opracowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) projekcie przeciwdziałania zmniejszaniu podstawy opodatkowania i transferowi zysków (Base Erosion and Profit Shifting – BEPS), pracach Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. W ich efekcie zostały wprowadzone krajowe zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1932), obowiązujące w zakresie raportowania Country-by-Country począwszy od 1 stycznia 2016 r., a w pozostałych obszarach od 1 stycznia 2017 r. Zanim rozszerzony zakres dokumentacji i innych typów raportowania wejdzie w życie, Ministerstwo Finansów jeszcze na kanwie obowiązujących przepisów poddaje weryfikacji rozliczenia pomiędzy jednostkami powiązanymi.

Jeden z priorytetów MF

Zgodnie z zapowiedziami, 2016 r. ma być dla Ministerstwa Finansów czasem wnikliwej analizy transakcji przeprowadzanych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Jak podano w komunikacie z 5 lutego 2016 r., działania kontrolujące w II kwartale 2016 r. będą skoncentrowane na podmiotach, które nie płacą podatku CIT mimo wykazywania znacznych przychodów. Oznacza to, że od drugiego kwartału nasilą się kontrole w zakresie cen transferowych. Już w grudniu 2015 r. minister finansów zachęcał podatników do składania korekt za lata ubiegłe i zasugerował, aby zostało to dokonane do końca marca 2016 r. Został więc tylko miesiąc. Ponadto już wtedy MF podkreślało, że weryfikacja cen oraz warunków w transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi jest zadaniem priorytetowym w 2016 r. W tym celu miały zostać dokonane odpowiednie zmiany strukturalne i kadrowe pozwalające na przeprowadzanie dodatkowych kontroli weryfikujących procesy optymalizacyjne skierowane na zaniżanie podstawy opodatkowania.

WYNIKI ZAKOŃCZONYCH POSTĘPOWAŃ


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane