statystyki

Unikanie podatków: Ministerstwo Finansów przyspiesza w sprawie cen transferowych

autor: Mariusz Szulc08.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 09.02.2016, 08:54
podatki, formularz, kalkulator

Ministerstwo podsumowało wstępnie wyniki zakończonych już postępowań w zakresie cen transferowych i optymalizacji podatkowej.źródło: ShutterStock

Jeszcze przez dwa miesiące resort będzie zatrudniać specjalistów i pogłębiać swoją wiedzę o wykorzystywaniu transakcji między podmiotami powiązanymi do unikania podatku. Potem mają ruszyć kontrole.

Będą one dotyczyć spółek, które mimo dużej dynamiki wzrostu przychodów nie zapłaciły ani złotówki CIT.

W komunikacie opublikowanym w piątek resort przypomniał, że badanie cen transferowych jest jego tegorocznym priorytetem i już w grudniu 2015 r. zachęcał podatników do składania korekt za lata ubiegłe. Dał im na to czas do końca marca 2016 r. Potem fiskus zamierza przystąpić do kontroli i badać, czy powodem niezapłacenia podatku nie są „struktury zaprojektowane na obniżenie podstawy opodatkowania w RP do zera”.

Ministerstwo podsumowało także wstępnie wyniki zakończonych już postępowań w zakresie cen transferowych i optymalizacji podatkowej. W ten sposób urzędnicy kontroli skarbowej poznali też wiele technik wykorzystywanych przez podmioty powiązane, działające w ramach grup kapitałowych, do ustalania warunków transakcji w taki sposób, aby nie wykazać dochodów albo maksymalnie je zaniżyć.

Ministerstwo podało przykłady:


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane