statystyki

Unikanie podatków: Ministerstwo Finansów przyspiesza w sprawie cen transferowych

autor: Mariusz Szulc08.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 09.02.2016, 08:54
podatki, formularz, kalkulator

Ministerstwo podsumowało wstępnie wyniki zakończonych już postępowań w zakresie cen transferowych i optymalizacji podatkowej.źródło: ShutterStock

Jeszcze przez dwa miesiące resort będzie zatrudniać specjalistów i pogłębiać swoją wiedzę o wykorzystywaniu transakcji między podmiotami powiązanymi do unikania podatku. Potem mają ruszyć kontrole.

Będą one dotyczyć spółek, które mimo dużej dynamiki wzrostu przychodów nie zapłaciły ani złotówki CIT.

W komunikacie opublikowanym w piątek resort przypomniał, że badanie cen transferowych jest jego tegorocznym priorytetem i już w grudniu 2015 r. zachęcał podatników do składania korekt za lata ubiegłe. Dał im na to czas do końca marca 2016 r. Potem fiskus zamierza przystąpić do kontroli i badać, czy powodem niezapłacenia podatku nie są „struktury zaprojektowane na obniżenie podstawy opodatkowania w RP do zera”.

Ministerstwo podsumowało także wstępnie wyniki zakończonych już postępowań w zakresie cen transferowych i optymalizacji podatkowej. W ten sposób urzędnicy kontroli skarbowej poznali też wiele technik wykorzystywanych przez podmioty powiązane, działające w ramach grup kapitałowych, do ustalania warunków transakcji w taki sposób, aby nie wykazać dochodów albo maksymalnie je zaniżyć.

Ministerstwo podało przykłady:


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane