statystyki

Powiązane spółki niechętnie dogadują się z fiskusem

autor: Mariusz Szulc02.02.2016, 07:22; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:12
umowa-zgoda

Obecnie APA jednostronna powinna być wydana najpóźniej po sześciu miesiącach od wszczęcia postępowania, dwustronna po roku, a wielostronna po 18 miesiącach.źródło: ShutterStock

Tylko dwa wnioski o wydanie wiążących porozumień cenowych wpłynęły w ubiegłym roku do resortu finansów. Sfinalizowano w tym czasie raptem cztery.

Wiążące porozumienia cenowe (ang. advance pricing agreement – APA) dotyczą metodologii ustalania cen w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi (np. spółkami w grupie kapitałowej). Porozumienia mają dawać pewność inwestowania. Podatnicy, którzy zobowiążą się w porozumieniu do stosowania określonej metody kalkulacji cen w transakcjach z podmiotem powiązanym, zyskują pewność, że urzędnicy jej nie zakwestionują.

Możliwość zawierania APA z polskim fiskusem istnieje już od 10 lat. Przez ten czas resort wydał tylko 50 decyzji, w których potwierdził ustaloną w drodze negocjacji metodologię.

W tym samym okresie podatnicy złożyli 63 wnioski. – Przy tym wszystkim średni czas na zawarcie takiego porozumienia to 13 miesięcy – informuje Michał Szwed, menedżer w dziale doradztwa prawnopodatkowego w Crido Taxand.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane