statystyki

Powiązane spółki niechętnie dogadują się z fiskusem

autor: Mariusz Szulc02.02.2016, 07:22; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:12
umowa-zgoda

Obecnie APA jednostronna powinna być wydana najpóźniej po sześciu miesiącach od wszczęcia postępowania, dwustronna po roku, a wielostronna po 18 miesiącach.źródło: ShutterStock

Tylko dwa wnioski o wydanie wiążących porozumień cenowych wpłynęły w ubiegłym roku do resortu finansów. Sfinalizowano w tym czasie raptem cztery.

Wiążące porozumienia cenowe (ang. advance pricing agreement – APA) dotyczą metodologii ustalania cen w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi (np. spółkami w grupie kapitałowej). Porozumienia mają dawać pewność inwestowania. Podatnicy, którzy zobowiążą się w porozumieniu do stosowania określonej metody kalkulacji cen w transakcjach z podmiotem powiązanym, zyskują pewność, że urzędnicy jej nie zakwestionują.

Możliwość zawierania APA z polskim fiskusem istnieje już od 10 lat. Przez ten czas resort wydał tylko 50 decyzji, w których potwierdził ustaloną w drodze negocjacji metodologię.

W tym samym okresie podatnicy złożyli 63 wnioski. – Przy tym wszystkim średni czas na zawarcie takiego porozumienia to 13 miesięcy – informuje Michał Szwed, menedżer w dziale doradztwa prawnopodatkowego w Crido Taxand.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane