statystyki

Lepiej się nie spóźniać z podatkiem dla fiskusa

autor: Łukasz Zalewski15.02.2016, 18:00; Aktualizacja: 15.02.2016, 18:04
Każdy podatnik, który rozlicza się ze skarbówką z opóźnieniem, naraża się na obciążenia odsetkowe

Każdy podatnik, który rozlicza się ze skarbówką z opóźnieniem, naraża się na obciążenia odsetkoweźródło: ShutterStock

Pan Marian prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Od początku tego roku nie idzie mu ona najlepiej. Boi się, że nie będzie w stanie uregulować należności wynikającej z rozliczenia rocznego za 2015 r. Obawia się też, że dług wobec urzędu jeszcze wzrośnie, bo będzie musiał zapłacić odsetki od zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. VAT na razie reguluje na bieżąco, ale być może i w tym podatku powstanie zaległość. – Słyszałem, że od tego roku obowiązują podwyższone odsetki od zaległości, choć można stosować również niższe. Gdybym musiał oddać więcej fiskusowi, to moja sytuacja skomplikowałaby się jeszcze bardziej. Co zrobić, żeby zapłacić niższe odsetki – pyta pan Marian.

Od 1 stycznia tego roku zmieniły się przepisy ordynacji podatkowej dotyczące wysokości odsetek od zaległości podatkowych. Przypomnijmy, że zaległością jest niezapłacony w terminie podatek, zaliczka na podatek lub jego rata. Jeśli więc minął termin uiszczenia np. podatku dochodowego od osób fizycznych, jak w przypadku pana Mariana, to będą naliczane odsetki. Mogą być one wyższe lub niższe, w zależności od sytuacji.

Zasadą jest, że stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim oraz 2 proc., z tym że nie może być niższa niż 8 proc. Jeśli chodzi o stawkę podstawową, to nic się nie zmieniło – również teraz wynosi ona 8 proc. Zmieniły się natomiast stawki odsetek obniżonych i podwyższonych. Do końca 2015 r. obniżona wynosiła 6 proc., a obecnie jest to 4 proc., czyli połowa podstawowej. Obowiązująca od tego roku stawka podwyższona wynosi 12 proc., czyli 150 proc. podstawowej.

Dla pana Mariana istotne są zasady, które nakazują stosowanie obniżonych lub podwyższonych odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Obniżone można stosować po spełnieniu łącznie poniższych dwóch warunków:


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane