statystyki

Sprzedaż nieruchomości: Umowa przedwstępna sposobem na niższy podatek

autor: Patrycja Dudek11.01.2016, 07:22; Aktualizacja: 29.01.2016, 12:47
budowa, dom, nieruchomości

Umowy sprzedaży nieruchomości są opodatkowane 2-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych.źródło: ShutterStock

Kupujący nieruchomość może zapłacić PCC od ceny ustalonej na kilka lat wstecz – potwierdził WSA w Poznaniu.

Zasada jest taka, że umowy sprzedaży nieruchomości są opodatkowane 2-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Daninę płaci kupujący w dniu podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność. Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa.

Przepisy nie precyzują natomiast, czy ma to być wartość rynkowa z umowy przedwstępnej, czy z dnia podpisania aktu notarialnego. Na tym właśnie tle toczą się spory podatników z fiskusem, zwłaszcza gdy cena nieruchomości w umowie przedwstępnej jest niższa od wartości rynkowej w dniu przeniesienia własności.

Z umowy przedwstępnej

Korzystny wyrok zapadł 16 grudnia 2015 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu w sprawie podatnika, który w 2005 r. podpisał umowę przedwstępną (sygn. akt III SA/Po 1924/14), ale nieruchomość nabył dopiero po pięciu latach.

W 2005 r. wartość rynkowa działki z warsztatem i budynkiem mieszkalnym wynosiła 300 tys. zł, co potwierdził biegły rzeczoznawca. Umowa sprzedaży za tę cenę miała zostać zawarta zaraz po tym, jak sprzedający nabędzie brakujący udział w nieruchomości.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane