Obowiązujące od 2016 r. przepisy w zakresie opodatkowania dochodów nieujawnionych wyjaśniają wiele wątpliwości. Nadal jednak regulacja ta jest niepełna.
Obowiązujące od 2016 r. przepisy w zakresie opodatkowania dochodów nieujawnionych wyjaśniają wiele wątpliwości. Nadal jednak regulacja ta jest niepełna.
Analiza DGP
Do końca 2015 r. opodatkowanie dochodów nieujawnionych małżonków budziło liczne kontrowersje. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydatek formalnie dokonany z majątku wspólnego, a faktycznie poniesiony z majątku osobistego jednego z małżonków, ma zostać przypisany tylko jednemu z nich, czy każdemu z małżonków. Nie było również jednomyślności co do tego, jak ustalać przychody i wydatki każdego z małżonków oraz czy można w różnej wysokości obliczyć dochody nieujawnione, przypadające na każde z nich.
Orzecznictwo co do zasady wskazywało na art. 8 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa do udział w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali. Gdy nie ma przeciwnego dowodu, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.
Część przedstawicieli doktryny przeciwstawiała się jednak stosowaniu do dochodów nieujawnionych art. 8 ust. 1–2 ustawy na zasadzie analogii. Tłumaczono, że w świetle art. 217 konstytucji tylko ustawa może wskazywać na odpowiednie stosowanie art. 8 przy ustalaniu dochodów nieujawnionych u każdego z małżonków.
Co się zmieniło
Dodanie od 2016 r. art. 25b ust. 5 co do zasady kończy spór w tym zakresie. Zgodnie z tym przepisem do wydatków, przychodów (dochodów) opodatkowanych lub przychodów (dochodów) nieopodatkowanych stosuje się odpowiednio art. 8 ust. 1–2. Nie ma już zatem wątpliwości, że można i należy sięgać do tych przepisów.
W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że regulacja ta znajdzie zastosowanie do wszystkich osób, które będą ponosiły wspólne wydatki, osiągały wspólne przychody (dochody) opodatkowane lub nieopodatkowane, w tym również do małżonków.
Nie rozwiązuje to jednak sporu w zakresie podziału przychodów i wydatków osób pozostających w konkubinacie. Wyrok NSA z 3 grudnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 2682/14) wskazuje, że art. 8 ust. 1–2 może pod pewnymi warunkami znaleźć zastosowanie nie tylko w przypadku małżonków, ale i konkubentów. Ze względu jednak na brak przepisów nadal możliwa jest niejednolita praktyka w tym zakresie.
Nie zawsze po równo
Nie są to jednak wszystkie wątpliwości w zakresie opodatkowania dochodów nieujawnionych u małżonków. Na mocy art. 31 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRiO) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jedno z nich (majątek wspólny).
Większość przedstawicieli doktryny prezentuje pogląd, że przy ustalaniu przychodów i wydatków każdego z małżonków, stosując art. 8 ust. 1–2, nie można pominąć odpowiednich przepisów działu III KRiO zatytułowanego „Małżeńskie ustroje majątkowe. Chodzi zwłaszcza o art. 31, art. 33, art. 43 oraz art. 47.
Zgodnie z art. 43 KRiO oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każde z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każde z nich przyczyniło się do powstania tego majątku. Przy ocenie, w jakim stopniu każde z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowywaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Obowiązkiem organu jest zatem ustalenie nie tylko rodzaju ustroju majątkowego małżonków, ale także udziałów w majątku wspólnym. Nie można bowiem przyjąć domniemania, że każde z małżonków zgromadził mienie w równej wysokości oraz że wszystkie wydatki dokonywane są w równym stopniu przez każde z małżonków.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama