statystyki

Kontrowersje wokół PIT od małżonków

autor: Michał Sroczyński11.02.2016, 06:55; Aktualizacja: 11.02.2016, 10:19
Zgodnie z art. 43 KRiO oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym

Zgodnie z art. 43 KRiO oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnymźródło: ShutterStock

Obowiązujące od 2016 r. przepisy w zakresie opodatkowania dochodów nieujawnionych wyjaśniają wiele wątpliwości. Nadal jednak regulacja ta jest niepełna.

Analiza DGP

Do końca 2015 r. opodatkowanie dochodów nieujawnionych małżonków budziło liczne kontrowersje. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydatek formalnie dokonany z majątku wspólnego, a faktycznie poniesiony z majątku osobistego jednego z małżonków, ma zostać przypisany tylko jednemu z nich, czy każdemu z małżonków. Nie było również jednomyślności co do tego, jak ustalać przychody i wydatki każdego z małżonków oraz czy można w różnej wysokości obliczyć dochody nieujawnione, przypadające na każde z nich.

Orzecznictwo co do zasady wskazywało na art. 8 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa do udział w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali. Gdy nie ma przeciwnego dowodu, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jasiek24(2016-02-11 17:34) Zgłoś naruszenie 00

    TO JUŻ TERAZ WIEM KTO SFINANSUJE PRZEWALUTOWANIE FRANKÓW PO KURSIE SPRAWIEDLIWYM Myślę, że będzie to przede wszystkim elektorat PIS i single żyjące w związkach partnerskich. Myślę, że z podatku ze źródeł nieujawnionych da się zebrać więcej niż 80 MLD zł. Przecież nikt kto dokonuje zakupu chociażby czegokolwiek o wartości ok 10 tys zł od 2010 r nie myśli czy przychody jakie osiąga przypisane są tylko do niego czy jako wspólne z małżonkiem lub partnerem. Ponadto osoby żyjące w związkach partnerskich nie myślą o takich sprawach jak podatki i kupują za pieniądze (oni myślą, że wspólne?!!!)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane