statystyki

Udziały po śmierci małżonka bez PIT

autor: Patrycja Dudek30.10.2015, 07:22; Aktualizacja: 30.10.2015, 08:19
Kryterium decydującym o zwolnieniu podatkowym jest tożsamość majątku, z którego pochodził wkład i do którego został on zwrócony.

Kryterium decydującym o zwolnieniu podatkowym jest tożsamość majątku, z którego pochodził wkład i do którego został on zwrócony.źródło: ShutterStock

Wdowa nie musi płacić podatku, jeśli po zgonie męża dostanie ze spółdzielni zwrot wniesionego przez niego wkładu. Warunkiem jest to, by łączyła ich wcześniej wspólność majątkowa.

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła podatniczki, której mąż został w 2007 r. członkiem banku spółdzielczego. W związku z tym wniósł wkład z majątku dorobkowego swojego i żony. W deklaracji przystąpienia wskazał żonę jako osobę, której po jego śmierci mają być wypłacone udziały członkowskie. Zgodnie z tą dyspozycją bank wypłacił wdowie równowartość udziałów. Problem polegał na tym, że potrącił także zaliczkę na PIT.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane