statystyki

Czemu służy wymiana informacji pomiędzy urzędami skarbowymi w UE

autor: _05.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 09.02.2016, 11:58
To właśnie przepływ informacji w sprawie zarobkowania przez osoby fizyczne za pomocą produktów finansowych oferowanych przez instytucje z różnych państw stał się przedmiotem troski unijnych włodarzy i autorów prawa wspólnotowego

To właśnie przepływ informacji w sprawie zarobkowania przez osoby fizyczne za pomocą produktów finansowych oferowanych przez instytucje z różnych państw stał się przedmiotem troski unijnych włodarzy i autorów prawa wspólnotowegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli polski podatnik zarobi na odsetkach za granicą, to fiskus chce o tym wiedzieć. Konieczna jest więc współpraca aparatu skarbowego w całej UE.

Obecnie, pozostając w zaciszu swojego gabinetu czy domu, bez ruszania się sprzed komputera, niemalże kilkoma kliknięciami możemy zacząć zarabiać (albo tracić) na produktach finansowych oferowanych i obsługiwanych przez jednostkę mającą swoją siedzibę w odległym państwie. Jeżeli uda nam się zarobić, to również fiskus chce skorzystać na naszym zarobku. Tylko musi się o nim dowiedzieć. Również polskie podmioty, w których zagraniczni podatnicy osiągnęli dochody z odsetek, muszą o tym poinformować aparat skarbowy innego państwa (oczywiście przekazując informację do polskiego aparatu skarbowego, a ten ewentualnie zainteresowanym organom zagranicznym).

Integracja na obszarze fiskalnym

Odcinając się od głośnych ostatnio dyskusji, a nawet sporów na temat kształtu Unii Europejskiej, możliwości ingerencji instytucji unijnych w prawodawstwo i nie tylko poszczególnych państw członkowskich itp., należy stwierdzić, że na obszarze fiskalnym ma miejsce postępująca integracja. A dotyczy ona informacji!

To właśnie przepływ informacji w sprawie zarobkowania przez osoby fizyczne za pomocą produktów finansowych oferowanych przez instytucje z różnych państw stał się przedmiotem troski unijnych włodarzy i autorów prawa wspólnotowego. Na celownik zostały wzięte odsetki, które stanowią zarobek osób fizycznych.

Stworzone zostały nowe regulacje właśnie po to, aby usprawnić komunikację w tym zakresie, umożliwić krajowym organom identyfikację nie tylko kwoty odsetek zarabianych przez ich obywateli, ale nade wszystko identyfikację konkretnych osób, którym udało się takie odsetki pozyskać. Chodzi o to, by wyeliminować dotychczasowe praktyki omijania obowiązku informacyjnego. Najpierw to prawodawca unijny poprzez dyrektywę Rady z 24 marca 2014 r. 2014/48/UE zmieniającą dyrektywę 2003/48/WE (Dz.U. UE z 2004 r. L 111, s. 50) doprecyzował pojęcia, zakreślił schemat postępowania, zdefiniował obszar inwigilacji fiskalnej. Następnie nasz ustawodawca krajowy wprowadził stosowne regulacje do ustawy o PIT.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane