statystyki

Podatek handlowy poprawiony, ale nieznacznie

autor: Mariusz Szulc04.02.2016, 07:18; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:19
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Nadal utrzymane byłyby trzy stawki: 0,7 proc., 1,3 proc. i 1,9 proc., ale zmieniłyby się zasady opodatkowania sprzedaży weekendowejźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów zmieniło nieco założenia nowej daniny od handlu. Projekt został już opublikowany, za tydzień zajmie się nim specjalny zespół parlamentarny.

Resort finansów zdecydował się na bardzo niewielkie zmiany w porównaniu do ogólnych założeń przedstawionych w komunikacie z 27 stycznia 2016 r. Opublikowany projekt nie zawiera rozwiązań, których domagają się handlowcy i posłowie. Oczekiwania Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego przedstawił we wczorajszym DGP przewodniczący tego zespołu poseł PiS Adam Abramowicz (DGP 22/2016).

Projekt trafił teraz do uzgodnień międzyresortowych. Mają się one zakończyć do 5 lutego 2016 r. Potem zapozna się z nim Stały Komitet Rady Ministrów, a później cały rząd.

Niezależnie od tego – jak przyznało MF w odpowiedzi na pytanie DGP – projekt będzie omawiany 10 lutego na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Resort poinformował wczoraj, że w 2016 r. budżet ma zyskać na nowym podatku około 2 mld zł. Co innego jednak wynika z załączonego do projektu dokumentu „Oceny skutków regulacji”. Ministerstwo zapisało w nim, że szacowane dochody wyniosą ok. 1,5 mld zł.

Ustawa miałaby wejść w życie już po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane