statystyki

Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem

autor: Łukasz Zalewski03.02.2016, 09:00; Aktualizacja: 09.02.2016, 09:17
Zbycie nieruchomości może być zwolnione z podatku dochodowego, ale sprzedaż np. altany działkowej posadowionej na gruncie ROD już nie.

Zbycie nieruchomości może być zwolnione z podatku dochodowego, ale sprzedaż np. altany działkowej posadowionej na gruncie ROD już nie.źródło: ShutterStock

Pani Renata od ponad 15 lat użytkowała działkę należącą do Polskiego Związku Działkowców. W tym roku na podstawie „umowy przeniesienia praw do działki”, którą potwierdził notariusz, sprzedała ogródek za określoną kwotę, od której nabywca zapłacił 2 proc. podatku do urzędu skarbowego. – W tym samym urzędzie uzyskałam potwierdzenie, że jeżeli posiadałam ogródek dłużej niż 5 lat, to nie muszę płacić podatku od przychodu. Zdążyłam się zorientować, że niektóre urzędy skarbowe mają takie samo stanowisko, natomiast inne twierdzą, że trzeba wykazać przychód. Kto ma rację w tej sprawie – zastanawia się pani Renata. – Jeśli jest jednak przychód do opodatkowania, to czy można pomniejszyć go o koszty uzyskania – pyta czytelniczka.

Pani Renata będzie musiała wykazać przychód do opodatkowania. Tak wynika z interpretacji indywidualnych, wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku oraz wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Polskiego Związku Działkowców. Tłumaczenia nie są oczywiście dla nikogo wiążące, ale związek powołuje się na interpretacje wydawane przez dyrektorów izb skarbowych.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane