statystyki

Ordynacja podatkowa: Skutki podziałów spółki powinny być takie same u wszystkich

autor: Katarzyna Jędrzejewska03.02.2016, 07:22; Aktualizacja: 08.02.2016, 19:48
podatki dokumenty urzędnik

podatki dokumenty urzędnikźródło: ShutterStock

Po tegorocznej nowelizacji ordynacji podatkowej minister finansów chce uporządkować wykładnię organów. Wskazuje na to interpretacja ogólna w sprawie ustalania kosztów przy zbyciu udziałów i akcji

Koszty należy ustalać proporcjonalnie, niezależnie od tego, czy na skutek podziału spółki wspólnik straci część udziałów lub akcji, czy je zachowa, ale ich wartość nominalna będzie mniejsza – wyjaśnił minister finansów.

Piotr Liss, tax partner w RSM Poland, nie dostrzega specjalnej różnicy między interpretacją ogólną a dotychczas wydanymi w tej sprawie interpretacjami indywidualnymi. Przypuszcza, że chodziło raczej o to, aby teraz, po nowelizacji ordynacji podatkowej, nie trzeba było wydawać interpretacji indywidualnych. – Sprawa jest rozstrzygnięta interpretacją ogólną i to ją zamyka – stwierdza Piotr Liss.

Podobne spostrzeżenia ma Beata Hudziak, partner zarządzający w 8Tax Doradztwo Podatkowe: – Być może z uwagi na nowe przepisy ordynacji podatkowej ministerstwo chce rozwiać wszystkie niejasności – mówi ekspertka.

Dochód od razu

Jowita Pustuł, radca prawny w J. Pustuł, M. Przywara Doradztwo podatkowe, wyjaśnia, że aby zrozumieć interpretację ministra, należy zacząć od rozróżnienia dwóch sytuacji: gdy majątek przejmowany na skutek podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, i gdy nią nie jest.

W tej drugiej sytuacji – jak wyjaśnia ekspertka – dochód u wspólnika ustala się już w momencie podziału. Jest nim nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane