statystyki

Ordynacja podatkowa: Skutki podziałów spółki powinny być takie same u wszystkich

autor: Katarzyna Jędrzejewska03.02.2016, 07:22; Aktualizacja: 08.02.2016, 19:48
podatki dokumenty urzędnik

podatki dokumenty urzędnikźródło: ShutterStock

Po tegorocznej nowelizacji ordynacji podatkowej minister finansów chce uporządkować wykładnię organów. Wskazuje na to interpretacja ogólna w sprawie ustalania kosztów przy zbyciu udziałów i akcji

Koszty należy ustalać proporcjonalnie, niezależnie od tego, czy na skutek podziału spółki wspólnik straci część udziałów lub akcji, czy je zachowa, ale ich wartość nominalna będzie mniejsza – wyjaśnił minister finansów.

Piotr Liss, tax partner w RSM Poland, nie dostrzega specjalnej różnicy między interpretacją ogólną a dotychczas wydanymi w tej sprawie interpretacjami indywidualnymi. Przypuszcza, że chodziło raczej o to, aby teraz, po nowelizacji ordynacji podatkowej, nie trzeba było wydawać interpretacji indywidualnych. – Sprawa jest rozstrzygnięta interpretacją ogólną i to ją zamyka – stwierdza Piotr Liss.

Podobne spostrzeżenia ma Beata Hudziak, partner zarządzający w 8Tax Doradztwo Podatkowe: – Być może z uwagi na nowe przepisy ordynacji podatkowej ministerstwo chce rozwiać wszystkie niejasności – mówi ekspertka.

Dochód od razu

Jowita Pustuł, radca prawny w J. Pustuł, M. Przywara Doradztwo podatkowe, wyjaśnia, że aby zrozumieć interpretację ministra, należy zacząć od rozróżnienia dwóch sytuacji: gdy majątek przejmowany na skutek podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, i gdy nią nie jest.

W tej drugiej sytuacji – jak wyjaśnia ekspertka – dochód u wspólnika ustala się już w momencie podziału. Jest nim nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PIT).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane