statystyki

Podatek od nieruchomości: Stare sprawy podatkowe nadal będą prowadzone

autor: Agnieszka Pokojska03.02.2016, 17:00; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:44
Gminy mają jednak wątpliwość, czy nowa zasada ma także zastosowanie do decyzji wydanych w 2016 r., ale dotyczących lat poprzednich.

Gminy mają jednak wątpliwość, czy nowa zasada ma także zastosowanie do decyzji wydanych w 2016 r., ale dotyczących lat poprzednich.źródło: ShutterStock

Zasady niewszczynania postępowania lub umarzania spraw w przypadku niskiej wartości podatku od nieruchomości nie stosuje się do tegorocznych decyzji, które dotyczą lat poprzednich.

Te i inne wątpliwości dotyczące przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r., rozwiał dyrektor departamentu podatków lokalnych w Ministerstwie Finansów w piśmie o sygnaturze PL-LS.834.130.2015.

Chodzi o art. 6 ust. 8a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.). Na jego podstawie nie wszczyna się postępowania, a postępowanie wszczęte umarza, jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego na dany rok podatkowy nie przekroczy określonych na 1 stycznia roku podatkowego najniższych kosztów doręczenia w obrocie krajowym przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru (obecnie to 6,10 zł). W takim przypadku decyzję umarzającą postępowanie pozostawia się w aktach sprawy.

Gminy mają jednak wątpliwość, czy nowa zasada ma także zastosowanie do decyzji wydanych w 2016 r., ale dotyczących lat poprzednich. Resort finansów wyjaśnił, że nie. Powołał się przy tym na fundamentalną zasadę polskiego systemu prawa, zgodnie z którą nowo ustanowione przepisy nie mogą odnosić się do stosunków prawnych zaistniałych i zakończonych przed dniem wejścia w życie nowych regulacji.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane