statystyki

Zmiany od 2016: Nowy właściciel nieruchomości może spłacić podatek zabezpieczony hipoteką

autor: Tomasz Krywan01.02.2016, 09:01; Aktualizacja: 08.02.2016, 18:43
budowa, dom, nieruchomości

Nie tylko właściciele przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego uzyskali z początkiem 2016 r. możliwość dokonywania zapłaty podatku za podatników.źródło: ShutterStock

Znalazłem atrakcyjną ofertę zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką przymusową. Czy po jej zakupie będę mógł zapłacić kwotę zabezpieczonego hipoteką podatku i wykreślić hipotekę?

Zobowiązania podatkowe wygasają najczęściej wskutek zapłaty (zob. art. 59 par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej). Na gruncie tego przepisu w stanie prawnym obowiązującym do końca 2015 r. była sporna kwestia, czy i w jakim zakresie do wygaśnięcia zobowiązań dochodziło wskutek dokonania zapłaty przez osobę trzecią na rzecz podatnika. Przyjmowano najczęściej, że w takich przypadkach do wygaśnięcia zobowiązań podatkowych nie dochodzi (zob. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 czerwca 2003 r., sygn. akt SA/Bd 1138/03 czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Rz 605/07).

Uniemożliwiało to m.in. nowym właścicielom nieruchomości obciążonych hipotekami przymusowymi zapłacenie kwot podatku, które te hipoteki zabezpieczały, i uzyskanie w ten sposób od organów podatkowych dokumentów pozwalających na wykreślenie hipoteki przymusowej.

Z początkiem 2016 r. sytuacja w tym zakresie uległa zmianie. Jak bowiem wynika z dodanego art. 62b par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, zapłata podatku może nastąpić również przez aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego. W przypadkach takich – o ile zapłacona kwota podatku jest zabezpieczona hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym – nie obowiązują ograniczenia kwotowe.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane