statystyki

Zmiany od 2016: Nowy właściciel nieruchomości może spłacić podatek zabezpieczony hipoteką

autor: Tomasz Krywan01.02.2016, 09:01; Aktualizacja: 08.02.2016, 18:43
budowa, dom, nieruchomości

Nie tylko właściciele przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego uzyskali z początkiem 2016 r. możliwość dokonywania zapłaty podatku za podatników.źródło: ShutterStock

Znalazłem atrakcyjną ofertę zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką przymusową. Czy po jej zakupie będę mógł zapłacić kwotę zabezpieczonego hipoteką podatku i wykreślić hipotekę?

Zobowiązania podatkowe wygasają najczęściej wskutek zapłaty (zob. art. 59 par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej). Na gruncie tego przepisu w stanie prawnym obowiązującym do końca 2015 r. była sporna kwestia, czy i w jakim zakresie do wygaśnięcia zobowiązań dochodziło wskutek dokonania zapłaty przez osobę trzecią na rzecz podatnika. Przyjmowano najczęściej, że w takich przypadkach do wygaśnięcia zobowiązań podatkowych nie dochodzi (zob. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 czerwca 2003 r., sygn. akt SA/Bd 1138/03 czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Rz 605/07).

Uniemożliwiało to m.in. nowym właścicielom nieruchomości obciążonych hipotekami przymusowymi zapłacenie kwot podatku, które te hipoteki zabezpieczały, i uzyskanie w ten sposób od organów podatkowych dokumentów pozwalających na wykreślenie hipoteki przymusowej.

Z początkiem 2016 r. sytuacja w tym zakresie uległa zmianie. Jak bowiem wynika z dodanego art. 62b par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, zapłata podatku może nastąpić również przez aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego. W przypadkach takich – o ile zapłacona kwota podatku jest zabezpieczona hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym – nie obowiązują ograniczenia kwotowe.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane