statystyki

Zadłużenie to nie tylko wartość pożyczek

autor: Patrycja Dudek01.02.2016, 21:00; Aktualizacja: 08.02.2016, 10:30
Firma uważała, że nie liczy się cały dług, tylko wartość samych pożyczek, które zostały jej udzielone

Firma uważała, że nie liczy się cały dług, tylko wartość samych pożyczek, które zostały jej udzieloneźródło: ShutterStock

Zadłużenie to nie tylko wartość pożyczek, ale także wszelkich innych zobowiązań spółki zależnej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki zależnej, u której wartość całego zadłużenia względem spółki matki przekraczała limit dozwolony w przepisach o cienkiej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT). Po przekroczeniu tego limitu spółki nie mogą już zaliczać odsetek do kosztów podatkowych.

Firma uważała jednak, że nie liczy się cały dług, tylko wartość samych pożyczek, które zostały jej udzielone. Twierdziła, że kwestie związane z płatnościami za zobowiązania handlowe powinny być rozliczane niezależnie od przepisów o cienkiej kapitalizacji. Dzięki temu wartość zadłużenia spółki wciąż mieściłaby się w ramach ustalonego limitu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił jednak uwagę, że przepisy o cienkiej kapitalizacji nie pozwalają zaliczać do kosztów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez podmiot powiązany w sytuacji, gdy wartość zadłużenia spółki przekroczy ustalony pułap.

WSA w Gliwicach zgodził się z dyrektorem izby. Stwierdził, że skoro przepisy mówią o zadłużeniu, to należy brać pod uwagę nie tylko wartość samych pożyczek, ale i innych zobowiązań.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Anna(2018-11-17 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    Zobacz bezpłatny poradnik na temat BIK: https://poradnik-bik.pl Przydatne dla każdego kto ma jakieś zadłużenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane