statystyki

Spółka komandytowa jest także kapitałowa

autor: Patrycja Dudek17.02.2016, 07:27; Aktualizacja: 17.02.2016, 10:27

Notariusz nie powinien pobierać podatku od przekształcenia spółki z o.o. w komandytową. Nawet wtedy, gdy część majątku spółki przekształcanej nie była wcześniej opodatkowana PCC – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Spór sprowadzał się do określenia statusu spółki komandytowej. Unijna dyrektywa kapitałowa 2008/7/WE oraz art. 2 pkt 6 polskiej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączają z opodatkowania wszelkie restrukturyzacje z udziałem spółek kapitałowych przeprowadzane od 2009 r. Bez podatku jest zatem: łączenie spółek kapitałowych, przekształcenie spółki kapitałowej w inną kapitałową, wniesienie do spółki kapitałowej w zmian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, lub jego zorganizowanej części, a także udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających większość głosów. Problem polega na tym, że według ustawy o PCC spółka komandytowa jest osobowa, a nie kapitałowa. Tymczasem z dyrektywy wynika wniosek przeciwny.

Posiłkując się zapisami ustawy o PCC, notariusz pobrał więc podatek od przekształcenia spółki z o.o. w komandytową. Danina została pobrana od części majątku zgromadzonej na kapitale zapasowym spółki z o.o., która nie była wcześniej opodatkowana PCC, a w wyniku przekształcenia stawała się majątkiem spółki komandytowej. Firma to zakwestionowała i wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty. Argumentowała, że krajowe regulacje są sprzeczne z prawem unijnym, bo w świetle dyrektywy spółka komandytowa jest kapitałowa i przekształcenie z jej udziałem powinno być bez podatku.

Przesądza dyrektywa


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • płatnik(2016-02-17 10:43) Zgłoś naruszenie 10

    Dopóki nie zostanie zrobiony porządek z bałaganem w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych i kodeksie spółek handlowych (tak, aby dostosować te ustawy do wymogów prawa unijnego i do siebie nawzajem) nie liczcie Państwo na to, że notariusze nie będą pobierali podatku od czynności cywilnoprawnych, za którego pobór są odpowiedzialni całym swoim majątkiem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane