statystyki

Spółka komandytowa jest także kapitałowa

autor: Patrycja Dudek17.02.2016, 07:27; Aktualizacja: 17.02.2016, 10:27

Notariusz nie powinien pobierać podatku od przekształcenia spółki z o.o. w komandytową. Nawet wtedy, gdy część majątku spółki przekształcanej nie była wcześniej opodatkowana PCC – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Spór sprowadzał się do określenia statusu spółki komandytowej. Unijna dyrektywa kapitałowa 2008/7/WE oraz art. 2 pkt 6 polskiej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączają z opodatkowania wszelkie restrukturyzacje z udziałem spółek kapitałowych przeprowadzane od 2009 r. Bez podatku jest zatem: łączenie spółek kapitałowych, przekształcenie spółki kapitałowej w inną kapitałową, wniesienie do spółki kapitałowej w zmian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, lub jego zorganizowanej części, a także udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających większość głosów. Problem polega na tym, że według ustawy o PCC spółka komandytowa jest osobowa, a nie kapitałowa. Tymczasem z dyrektywy wynika wniosek przeciwny.

Posiłkując się zapisami ustawy o PCC, notariusz pobrał więc podatek od przekształcenia spółki z o.o. w komandytową. Danina została pobrana od części majątku zgromadzonej na kapitale zapasowym spółki z o.o., która nie była wcześniej opodatkowana PCC, a w wyniku przekształcenia stawała się majątkiem spółki komandytowej. Firma to zakwestionowała i wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty. Argumentowała, że krajowe regulacje są sprzeczne z prawem unijnym, bo w świetle dyrektywy spółka komandytowa jest kapitałowa i przekształcenie z jej udziałem powinno być bez podatku.

Przesądza dyrektywa


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • płatnik(2016-02-17 10:43) Zgłoś naruszenie 10

    Dopóki nie zostanie zrobiony porządek z bałaganem w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych i kodeksie spółek handlowych (tak, aby dostosować te ustawy do wymogów prawa unijnego i do siebie nawzajem) nie liczcie Państwo na to, że notariusze nie będą pobierali podatku od czynności cywilnoprawnych, za którego pobór są odpowiedzialni całym swoim majątkiem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane