statystyki

Jak zaoszczędzić na podatku od nieruchomości - praktyczny poradnik przedsiębiorcy

autor: Wojciech Pławiak05.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 09.02.2016, 10:30
umowa-klucz

W zakresie gruntów istotne jest ustalenie kategorii ewidencyjnych posiadanych nieruchomości.źródło: ShutterStock

Dzisiaj upływa termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości. Prawidłowe jej wypełnienie pozwoli niekiedy obniżyć wysokość płaconej sumy.

Przedsiębiorcy płacący podatek od nieruchomości powinni co roku przed złożeniem deklaracji sprawdzić, czy w zakresie opodatkowania gruntów, budynków i budowli nic się nie zmieniło od ubiegłego roku. Czasami przeoczenie takiego zdarzenia powoduje, że będą przez rok płacić za wysoki podatek. W tym roku jest to szczególnie ważne, gdyż 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045), która wprowadziła wiele zmian w podatkach i opłatach lokalnych. Z kolei obowiązująca od końca czerwca 2015 r. ustawa z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 443) zmieniła definicję obiektu budowlanego, co odbija się na rozliczeniach podatku od nieruchomości.

Z tego względu prezentujemy najważniejsze zagadnienia z zakresu rozliczeń poszczególnych przedmiotów opodatkowania, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy określaniu podatku w deklaracji. Weryfikacja wskazanych obszarów może spowodować znaczne oszczędności w rocznym zobowiązaniu nie tylko w 2016 r., ale ze względu na majątkowy charakter podatku również za przeszłe okresy (co do zasady od 2011 r.) oraz na przyszłość.

GRUNTY

KROK 1. Sprawdź kategorie ewidencyjne posiadanych gruntów

W zakresie gruntów istotne jest ustalenie kategorii ewidencyjnych posiadanych nieruchomości. Może się okazać, że grunty niewykorzystywane przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej (niedawno nabyte i jeszcze niezajęte pod przyszłą działalność) są sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako użytki rolne lub lasy. W takiej sytuacji podlegają one (o ile nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej) opodatkowaniu odpowiednio podatkiem rolnym lub leśnym (a nie podatkiem od nieruchomości), które są niższe od podatku od nieruchomości!

W tym obszarze od 2016 r. przepis podatkowy nie wymienia jako wyłączonych z opodatkowania gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych. Grunty te nie podlegają jednak nadal opodatkowaniu, ponieważ po zmianach w organizacji ewidencji gruntów i budynków użytki zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych są podkategorią w ramach użytków rolnych.

Weryfikacja klasyfikacji gruntów w ewidencji może być istotna także z perspektywy stosowania zwolnień podatkowych. Zwolnieniu podlegają nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione. Istotny ponownie jest warunek niezajęcia gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej – chodzi tu o faktyczne wykonywanie tej działalności, a nie po prostu posiadanie gruntu przez przedsiębiorcę.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane