statystyki

KSR 6 reguluje rezerwy na świadczenia pracownicze

autor: Gabriela Borek18.01.2016, 09:53; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:36

Jesteśmy spółką z o.o., która za 2015 r. podlega po raz pierwszy obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego. Do 2015 r. nie tworzyliśmy rezerw na świadczenia pracownicze. Jak należy je ustalić i zaksięgować?

Obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze wynika z art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (dalej BRMK) w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy m.in. wynikających z obowiązku wykonania przyszłych świadczeń na rzecz pracowników.

Zobowiązania te wykazuje się w bilansie jako rezerwy na zobowiązania. Odpisy BRMK mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia powinny być uzasadnione charakterem rozliczanych kosztów z zachowaniem zasady ostrożności. Zobowiązania ujęte jako BRM zmniejszają koszty okresu sprawozdawczego, w którym stwierdzono, że zobowiązania te nie powstały.

Sposób ustalania i ewidencji rezerw na świadczenia pracownicze został wskazany w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”. Zgodnie z nim BRMK z tytułu przyszłych świadczeń na rzecz pracowników są dokonywane w szczególności z tytułu niewykorzystanych urlopów, odpraw emerytalnych i rentowych, a także nagród jubileuszowych.

BRMK niewykorzystanych urlopów są dokonywane w szczególności na urlopy pracowników produkcyjnych pobierających wynagrodzenie uzależnione od efektów pracy (np. akordowe). Celem ich dokonywania jest właściwe odniesienie kosztów do okresu, w którym jednostka faktycznie uzyskuje efekty pracy pracowników.

Odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe to długoterminowe świadczenia pracownicze zależne od stażu pracy. BRMK z tytułu tych zobowiązań powinny być ustalane w wiarygodnej wartości, zaliczane do kosztów bezpośrednio związanych z działalnością operacyjną w bieżącym okresie. Utworzone rezerwy nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu. Staną się nim dopiero w momencie rzeczywistego ich poniesienia, czyli wypłaty.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kamil(2017-01-09 18:40) Zgłoś naruszenie 00

    Można jeszcze prościej. Dostępne online narzędzia do wyliczania rezerw na świadczenia pracownicze obliczą wszystko samodzielnie i bezbłędnie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane