statystyki

Nie można odliczyć kosztów sądowych zasądzonych na rzecz pracownika

autor: Patrycja Dudek14.01.2016, 07:15; Aktualizacja: 28.01.2016, 20:05
podatki pieniądze

Sprawa dotyczyła zakładów włókienniczych, w których – ze względu na rodzaj prowadzonej działalności – często zdarzały się wypadki przy pracy.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie wypłacone podwładnemu jest kosztem podatkowym firmy, ale nie jest nim wydatek procesowy związany z dochodzeniem roszczeń – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła zakładów włókienniczych, w których – ze względu na rodzaj prowadzonej działalności – często zdarzały się wypadki przy pracy. W związku z tym firma była narażona na liczne roszczenia pracowników o wypłatę odszkodowań. Nie wypłacała ich od razu, czekała, aż pracownicy sami zaczną dochodzić swoich praw w sądzie.

Odszkodowania były wypłacane dopiero, gdy sąd uznał roszczenie za zasadne albo gdy dochodziło do sądowej ugody. W obu przypadkach jednak firma musiała nie tylko wypłacić odszkodowanie, ale także zwrócić zasądzone przez sąd na rzecz powoda koszty zastępstwa procesowego. Spór z fiskusem dotyczył wyłącznie tych drugich wydatków, bo co do tego, że odszkodowanie jest kosztem podatkowym, nie było wątpliwości.

Zakłady włókiennicze argumentowały, że koszty zastępstwa procesowego zasądzone na rzecz pracownika mają ścisły związek z wypłacanym odszkodowaniem i w związku z tym – podobnie jak ono – stanowią koszt podatkowy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu się z tym nie zgadzał. Uznał, że koszty zastępstwa procesowego zasądzone na rzecz powoda nie mają związku z przychodami firmy i w związku z tym nie może ona zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane