statystyki

Rejestracja nie wystarczy, by odliczać VAT

autor: Mariusz Szulc14.01.2016, 07:15; Aktualizacja: 28.01.2016, 11:50
Podatki

Chodziło o spółkę, która miała realizować plan rolno-środowiskowy dotyczący ochrony dzikiego ptactwa.źródło: ShutterStock

Kto nie podejmuje aktywnej działalności gospodarczej, a za wykonanie podzleconych przez siebie usług płaci pieniędzmi z dotacji unijnych, nie potrąci podatku z otrzymywanych faktur – orzekł białostocki WSA.

Chodziło o spółkę, która miała realizować plan rolno-środowiskowy dotyczący ochrony dzikiego ptactwa. Chciała też pozyskiwać biomasę, którą później sprzedawałaby na rynku. Na ten cel otrzymywała dotacje unijne z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zarejestrowała się dla celów VAT, a następnie zleciła wykonywanie swoich usług podmiotowi powiązanemu. Nie miała bowiem maszyn, które pozwalałyby jej zrealizować plan. Spółka wystawiła tylko jedną fakturę dokumentującą sprzedaż biomasy, ale chciała odliczyć VAT naliczony z faktur wystawianych przez zleceniobiorcę.

Zakwestionował to dyrektor urzędu kontroli skarbowej. Stwierdził, że mimo rejestracji dla celów VAT spółka nie ma statusu podatnika. Nie prowadzi bowiem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, bo jej usługi nie mają charakteru ciągłego, wystawiła tylko jedną fakturę, nie działała aktywnie na rynku, a zleceniobiorcy płaciła natychmiast po otrzymaniu dotacji unijnych. Co więcej, dyrektor UKS doszedł do wniosku, że spółkę powołano tylko w celu pozyskania dotacji unijnych, a nie prowadzenia działalności gospodarczej.

Jego decyzję utrzymał w mocy dyrektor izby skarbowej, a następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Dodatkowo sąd zwrócił uwagę na wyjątkowo niską jakość biomasy, co mogłoby oznaczać, że ewentualny dochód z jej zbycia byłby niższy niż koszty pozyskania. Uwagę sądu przykuło też to, że spółka zleciła wszystkie czynności podmiotowi powiązanemu, w której władzach zasiadał m.in. jej prokurent. Sama natomiast nie posiadała nawet infrastruktury, gdzie składowałaby biomasę. To potwierdza – orzekł WSA – że głównym celem spółki było pozyskanie unijnych dotacji, a nie działalność gospodarcza. Wyrok jest nieprawomocny.

ORZECZNICTWO


Pozostało jeszcze 6% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane