statystyki

Podatek od instytucji finansowych w wersji polskiej

autor: Andrzej Paczuski14.01.2016, 07:56; Aktualizacja: 28.01.2016, 12:47
Podatki

W ramach opodatkowania instytucji finansowych Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych.źródło: ShutterStock

Podatek od instytucji finansowych nie jest nowością w Europie. Danina o podobnym charakterze została już wprowadzona m.in. w Wielkiej Brytanii, we Francji czy w Portugalii. Teraz przyszedł czas na Polskę.

W ramach opodatkowania instytucji finansowych Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych. Podatek od aktywów finansowych ze względu na swoją konstrukcję jest prosty w implementacji i nie powinien (w przeciwieństwie do podatku od transakcji finansowych) spowodować znacznych kosztów po stronie podatników.

Oczywiście mowa tu o kosztach samej implementacji, gdyż ciężar podatku będzie już dla instytucji finansowych dość mocno odczuwalny. Zgodnie z szacunkami autorów ustawy dochody budżetowe z tytułu podatku powinny wynieść w 2016 r. 6,5–7 mld zł (ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2016 r.). Mając na względzie to, że cały zysk sektora bankowego i ubezpieczeniowego w 2014 r. nie przekroczył kwoty 25 mld zł netto, suma ta i tym samym obciążenie po stronie instytucji finansowych wydają się znaczne. W szczególności trzeba uwzględnić to, że instytucje posiadające aktywa niższe niż 4 mld zł będą z podatku zwolnione.

Opodatkowanie instytucji finansowych w Polsce ma charakter czysto fiskalny i autorami projektu nie kierowała idea inna niż zwiększenie dochodów budżetowych. Nieco inaczej przedstawia się to w innych krajach. Podatek wprowadzony w Wielkiej Brytanii, którego wielkość jest uzależniona od zobowiązań, preferuje instytucje finansowe, które odchodzą od modeli finansowania mogących mieć negatywny (ryzykowny) wpływ na cały system finansowy. Idea podatku nie tylko zatem służy pozyskaniu dodatkowych wpływów budżetowych, lecz także wspiera stabilizację systemu finansowego.

Ustawa wprowadza jednolitą stawkę podatku dla szeroko pojętego sektora bankowego, ubezpieczeniowego oraz firm pożyczkowych (0,44 proc.). Kwestia, która pozostaje niewyjaśniona przez autorów projektu ustawy, to wyłączenie z opodatkowania funduszy inwestycyjnych. Według mnie przyczyną odejścia od ich opodatkowania może być to, że aktywa tych instytucji pośrednio należą do uczestników (posiadaczy certyfikatów), a nie do instytucji finansowej zarządzającej funduszem. Pośrednio może o tym świadczyć fragment uzasadnienia do projektu, w którym autorzy projektu wskazują, że instytucje objęte podatkiem od aktywów nie powinny przerzucać ciężaru tego podatku na klientów (co miałoby miejsce w przypadku funduszy inwestycyjnych).


Pozostało jeszcze 25% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane