statystyki

Nowa ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej: Urzędnik zaakceptuje zmiany albo opuści służbę

autor: Mariusz Szulc, Katarzyna Jędrzejewska14.01.2016, 16:00; Aktualizacja: 28.01.2016, 11:23
kalkulator, tabela, podatki

To jedno z założeń nowej ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa zakłada nie tylko zmianę struktury organów i nowe procedury podatkowo-kontrolne.źródło: ShutterStock

30 dni będą mieli urzędnicy skarbowi na przyjęcie lub odrzucenie nowych warunków zatrudnienia po zlikwidowaniu dotychczasowych urzędów i izb skarbowych, urzędów i izb celnych oraz urzędów kontroli skarbowej.

To jedno z założeń nowej ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa zakłada nie tylko zmianę struktury organów i nowe procedury podatkowo-kontrolne. Przewiduje też nowy podział osób zatrudnionych: na urzędników skarbowych (którzy będą pełnić służbę na podstawie stosunku służbowego) oraz funkcjonariuszy KAS, zatrudnianych na podstawie mianowania (w projekcie urzędników skarbowych określa się jako funkcjonariuszy, ale ma to być odrębna grupa zawodowa od funkcjonariuszy KAS).

Uprawnienia funkcjonariuszy KAS będą większe niż urzędników skarbowych. To oni bowiem będą stanowić trzon urzędów celno-skarbowych, które przede wszystkim będą się zajmować kontrolami i wywiadem skarbowym. Do tego ostatniego mają być odrębnie wyznaczani funkcjonariusze wywiadu skarbowego.

16 stopni awansu

Urzędnicy skarbowi mają przede wszystkim zasilać urzędy administracji skarbowej, które będą się zajmować wymierzaniem, poborem i egzekucją podatków, ceł i innych należności budżetowych, a także prowadzeniem postępowań karnych skarbowych.

Urzędnik nawet na najniższym stanowisku (urzędnik XVI stopnia) ma zarabiać co miesiąc przynajmniej 5,5 tys. brutto (trzykrotność minimalnego wynagrodzenia).


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jan(2016-01-27 09:40) Zgłoś naruszenie 10

    co???? mam wykupić dostęp do domniemań waszych, we łbach wam sie pomieszało żeby za plotki żądać pieniędzy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane