statystyki

Podatki 2015/2016: Największe sukcesy i porażki

autor: Łukasz Zalewski04.01.2016, 09:04; Aktualizacja: 25.01.2016, 18:19
Podatki, pieniądze

Od 2016 roku koniec obowiązku uzasadniania korekty deklaracji podatkowych.źródło: ShutterStock

Rok 2015 przyniósł wiele zmian podatkowych. Wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy więc zestawienie najlepszych i najgorszych. Uwzględniliśmy przepisy, które zostały uchwalone w 2015 r. i weszły w życie w trakcie ubiegłego roku, jak i obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. Typując HIT, eksperci kierowali się tym, czy rozwiązanie pozytywnie wpłynęło lub wpłynie na prowadzenie działalności gospodarczej oraz czy jest ono korzystne dla obywateli. Typując BUBEL, brali pod uwagę to, czy dany przepis utrudni życie firmom i obywatelom oraz czy jest niejasny i może rodzić spory z fiskusem. Niekwestionowanym HITEM okazała się likwidacja przepisów dotyczących korekty kosztów w podatkach dochodowych. Przez kilka lat były to największy bubel podatkowy. Eksperci docenili to, że został zlikwidowany.

HITY PODATKOWE

HITY PODATKOWE

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Bez korekty kosztów przy niezapłaconej należności

Usunięcie przepisów w CIT (art. 15b) i PIT (art. 24d) zobowiązujących do korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku niezapłaconych należności. Od 1 stycznia 2016 r. zniknęły z powyższych ustaw przepisy zobowiązujące dłużników do obniżenia kosztów uzyskania przychodów o nieopłacone faktury po 30 dniach od upływu terminu płatności (90 dniach od zaliczenia wydatków do kosztów, jeśli termin płatności był dłuższy niż 60 dni). Przepisy te miały mobilizować dłużników do terminowego regulowania płatności i zlikwidować zatory płatnicze, tymczasem uderzyły we wszystkie firmy. Musiały one bowiem śledzić swoje płatności. Przepisy były też niejasne, co powodowało wiele praktycznych problemów. Usunięcie ich nasi eksperci zgodnie uznali za podatkowy HIT.

Pozostałe hity:

VAT

● Od 1 stycznia 2016 r. zmienił się art. 3 ustawy o VAT dotyczący właściwości organów podatkowych w podatku od towarów i usług. Duża część tego przepisu (poszczególne ustępy) została uchylona, co skutkuje tym, że właściwy jest teraz organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podatnika (a nie jak dotychczas ze względu na miejsce wykonywania czynności opodatkowanych).

Ocena: Przedsiębiorcy zyskają, bo ten sam organ będzie właściwy w sprawie podatków dochodowych i podatku od towarów i usług. (prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic)

CIT

● Od 4 stycznia 2015 r. obowiązuje zasada, zgodnie z którą jeżeli miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych zostało udokumentowane certyfikatem rezydencji niezawierającym okresu jego ważności, płatnik przy poborze podatku uwzględnia ten certyfikat przez okres kolejnych 12 miesięcy od dnia jego wydania (art. 26 ust. 1i i nast.).

Ocena: To bardzo dobra zmiana, ponieważ uporządkowała przepisy w tym zakresie. (Andrzej Marczak)


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Pyzdra(2016-02-11 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem, jak może państwo żądać od małej firmy odprowadzenia podatków od nieopłaconych faktur. Janosik by tego nie zrobił na pewno uszanowałby taką rzeszę podatników. Żądam aby egzekwowaniem w/w należności zajmowali się komornicy skarbowi naliczając kwoty za swoje usługi i odsetki skarbowe dla usługobiorców nie opłacających faktur. Właściciel firmy nie ma czasu i pieniędzy na ciąganie się po sądach czekając na uiszczenie zapłaty. Czy ktoś prowadzi statystykę ile firm upadło z tego powodu w ostatnim dziesięcioleciu. Jak długo jeszcze będzie trwał taki cyrk.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane