statystyki

Zmiana CIT według PiS: Czy podmioty powiązane wpłacą więcej do budżetu

autor: Mariusz Szulc09.01.2016, 12:00; Aktualizacja: 25.01.2016, 18:30
Receptą na zwiększenie wpływów z CIT ma być kolejne zaostrzenie przepisów.

Receptą na zwiększenie wpływów z CIT ma być kolejne zaostrzenie przepisów.źródło: ShutterStock

Firmy mogą się szykować na kolejne zaostrzenie przepisów dotyczących cen transferowych. Zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o CIT autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który już budzi wiele emocji.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że nowelizacja jest konieczna z powodu relatywnie niskich wpływów z CIT do budżetu (ok. 30 mld zł rocznie). Odwołano się m.in. do szeroko opisywanego w DGP (nr 143 i 213) raportu specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego (komisji TAXE) dotyczącego unikania opodatkowania przez wielkie koncerny. Wynika z niego, że aż 72 proc. dochodów jest przenoszonych do innych krajów w celu uniknięcia lub obniżenia opodatkowania właśnie dzięki wykorzystaniu przepisów o cenach transferowych bądź o własności intelektualnej.

PiS odwołał się też do krytycznego raportu Najwyższej Izby Kontroli z końca 2014 r. dotyczącego skuteczności działania Ministerstwa Finansów w zakresie cen transferowych. Inspektorzy wskazali w nim m.in. na niedostateczne przygotowanie merytoryczne, organizacyjne i kadrowe urzędników. Akcentowali, że resort nie wyposażył urzędów skarbowych w kryteria i narzędzia pozwalające skutecznie typować podmioty do kontroli. Krytykowano także to, że urzędnicy nie mieli bądź mieli mocno ograniczony dostęp do baz danych umożliwiających ocenę, czy ceny stosowane w transakcjach między podmiotami powiązanymi były ustalane na poziomie rynkowym. Nie wspomniano za to o wrześniowym raporcie ekspertów Klubu Jagiellońskiego, z którego wynika, że przez wykorzystanie cen transferowych wypływa z Polski przynajmniej 10 mld zł.

Receptą na zwiększenie wpływów z CIT ma więc być kolejne zaostrzenie przepisów.

Czego chce PiS

1. Informacji zbiorczej

Podatnicy będą musieli składać informację zbiorczą o dokumentacji dotyczącej transakcji z podmiotami powiązanymi. Powinni to zrobić do 25. dnia następnego roku podatkowego. Informacja będzie zawierała co najmniej:

a) rodzaje transakcji, w których stosowane są ceny pomiędzy podmiotami powiązanymi,

b) wykaz podmiotów, z którymi są zawierane transakcje,

c) metodę kalkulacji ceny transakcyjnej,

d) warunki, które będą wpływać na cenę transakcyjną.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane