statystyki

Kontrole podatkowe: Zmiany w stosunku do osób nieobecnych. Wada goni wadę

autor: Bartosz Rodak11.01.2016, 07:22; Aktualizacja: 29.01.2016, 12:22

Od 1 stycznia na podatniku może spoczywać także ciężar prostowania nieprawidłowości wynikających z działań i zaniechań niewykwalifikowanego tymczasowego pełnomocnika szczególnego.

Prowadzenie kontroli podatkowej w stosunku do osób nieobecnych możliwe jest w sytuacjach wyjątkowych. Od 1 stycznia 2016 r. w sprawie niecierpiącej zwłoki organ podatkowy wyznaczy dla osoby nieobecnej tymczasowego pełnomocnika szczególnego, upoważnionego do działania do czasu wyznaczenia przez sąd kuratora dla osoby nieobecnej.

Niestety, przepisy ordynacji podatkowej w dalszym ciągu nie zapewniają należytej ochrony, zwłaszcza osobom, które nie mogą korzystać z dobrodziejstw ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do postępowań dotyczących nieujawnionych źródeł przychodu, które od 2016 r. zostają niejako „reaktywowane” po okresie chwilowego „uśpienia” wynikającego z wyroków TK uznających dotychczasowe regulacje za niezgodne z konstytucją.

Tymczasowy pełnomocnik

W świetle ordynacji podatkowej osobą nieobecną jest ten, kto nie ma miejsca zamieszkania (tj. miejsca, w którym przebywa z zamiarem stałego pobytu) lub kogo miejsce pobytu nie jest w ogóle znane. Niestety, przepisy nie nakładają na organy wyraźnego obowiązku weryfikacji w tym zakresie – stanowi to pierwszy istotny mankament regulacji. W praktyce może się okazać, że organ będzie jedynie pozornie ustalał miejsce pobytu podatnika, niejako „zadowalając” się ustanowieniem tymczasowego pełnomocnika, a następnie, na skutek działań sądu, kuratora.

Tymczasowym pełnomocnikiem w pierwszej kolejności zostanie wyznaczony członek rodziny osoby nieobecnej, jeżeli wyrazi na to zgodę, a dopiero w następnej kolejności – adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy. Wyraźnie zawężono więc krąg osób, które mogą być tymczasowymi pełnomocnikami, jednak w dalszym ciągu nie zapewni to należytej ochrony praw podatników i może prowadzić do wypaczenia postępowania.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane