statystyki

Podatnikiem jest spółka, a nie jej wspólnicy

autor: Mariusz Szulc15.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 15.12.2015, 08:19
Firma przyjazna MSP na start

Zapadały też jednak wyroki, z których wynikało, że podatnikiem akcyzy jest spółka cywilna.źródło: Materiały Prasowe

Decyzje fiskusa dotyczące akcyzy powinny być adresowane na spółkę cywilną, a nie jej wspólników – wynika z wczorajszej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd kasacyjny rozstrzygnął w ten sposób wątpliwości spowodowane rozbieżnymi od czterech lat wyrokami w tym zakresie.

Problemem pozostają decyzje, które już zostały wydane na wspólników. Zdaniem Krzysztofa Wińskiego z PwC najlepiej byłoby, gdyby minister finansów wydał interpretację ogólną, tak jak zrobił to po uchwale w sprawie VAT od zakładów budżetowych.

Kto podatnikiem akcyzy

Część składów orzekających uważała, że podatnikiem akcyzy mogą być tylko wspólnicy spółki cywilnej. Argumentem za tym miał być art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 752), z którego wynika, że podatnikiem jest osoba fizyczna, prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu. Tymczasem – wskazywano – spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej, a więc nie może dokonać żadnych czynności podlegających opodatkowaniu. Decyzje powinny być adresowane tylko do jej wspólników. Takiego zdania był m.in. NSA w wyroku z 23 października 2012 r. (sygn. akt I GSK 938/11), WSA w Kielcach (sygn. akt I SA/Ke 233/13) i WSA w Warszawie (sygn. akt V SA/Wa 2209/13, V SA/Wa 2214/13, V SA/Wa 1876/13). Wyroki sądów wojewódzkich są nadal nieprawomocne.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane