statystyki

KSR wyjaśni, jak księgować umowy o partnerstwie

autor: Agnieszka Pokojska15.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 15.12.2015, 08:57
pozew dokument prawo

KSR opracował przykład: zgodnie z umową o partnerstwie spółka ma w ciągu jednego roku dokonać termomodernizacji obiektu użyteczności publicznej, a następnie zapewnić przez 10 lat utrzymanie i obsługę tego obiektu zgodnie z określonym w umowie standardem eksploatacyjnymźródło: ShutterStock

Po zawarciu umowy koncesyjnej lub o partnerstwie publiczno-prywatnym spółka musi zaksięgować należność w wartości godziwej, odpowiadającej przewidzianemu kosztowi budowy środka trwałego, powiększonej o marżę. Musi przy tym uwzględnić stopień zawansowania robót.

Takie wyjaśnienia pojawiły się w projekcie nowego krajowego standardu rachunkowości „Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi”. Komitet Standardu Rachunkowości wyjaśnił w nim zasady księgowania przez stronę państwową i prywatną. Ta ostatnia zgodnie z wyjaśnieniami komitetu musi w sprawozdaniu finansowym ująć składnik aktywów finansowych (czyli wynagrodzenie i przyszłe pożytki z umowy) w skorygowanej cenie nabycia. Musi powiększyć należność o skumulowane odsetki, naliczone za pomocą efektywnej stopy procentowej, a pomniejszyć o dokonane spłaty. Odsetki odnosi się na wynik finansowy jako przychody finansowe bieżącego okresu – wyjaśnia komitet.

KSR opracował przykład: zgodnie z umową o partnerstwie spółka ma w ciągu jednego roku dokonać termomodernizacji obiektu użyteczności publicznej, a następnie zapewnić przez 10 lat utrzymanie i obsługę tego obiektu zgodnie z określonym w umowie standardem eksploatacyjnym. Strona prywatna szacuje, że koszty realizacji umowy wyniosą: usługi termomodernizacyjne 2000 j.p., usługi rocznej eksploatacji 20 j.p. Marża zysku ma wynieść 15 proc. Zgodnie z umową strona publiczna ma płacić spółce 330 j.p. rocznie. Wewnętrzna stopa zwrotu wynosi 5,6272 proc.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane