statystyki

Podatek od nieruchomości 2016: Czy będą wyższe opłaty za mieszkanie?

autor: Łukasz Zalewski04.12.2015, 18:00
dom-pieniądze-nieruchomości-podatki

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi płacić podatek od nieruchomości według najwyższych stawek.źródło: ShutterStock

Poradnia podatkowa: Czy firma, która posiada budynek, musi od niego płacić maksymalne stawki? Kiedy budynek w złym stanie technicznym będzie wyłączony z opodatkowania a pod jakimi warunkami część budynku może zostać opodatkowana niższą stawką? Czy w 2016 roku zapłacę wyższy podatek od mieszkania,  w ilu ratach będzie można płacić daninę od nieruchomości, co się stanie, jeśli podatnik nie będzie miał środków na jednorazową zapłatę, jak policzyć podatek od części wspólnych - tego wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.

● Prowadzę firmę. W przyszłym roku zamierzam kupić niewielki budynek, który posłuży jako biuro i jednocześnie niewielki zakład produkcyjny. Części budynku nie zamierzam używać, bo muszę ją wyremontować. Według jakich stawek zapłacę podatek?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi płacić podatek od nieruchomości według najwyższych stawek. Zasada ta obowiązuje do końca 2015 r. i zostanie utrzymana również od 1 stycznia 2016 r., a więc po zmianach w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tą zasadą za budynek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej należy uznać budynek będący w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (z pewnym wyjątkiem). Zatem już samo posiadanie nieruchomości przez firmę oznacza konieczność opodatkowania jej według najwyższej stawki podatku, określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b. Konieczność wykonania remontu części budynku nie wpływa na wysokość stawki podatku.

Stawkę ustala rada gminy lub miasta, ale nie może ona przekroczyć poziomu określonego przez ministra finansów w specjalnym obwieszczeniu - w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych (jest ono publikowane co roku w Monitorze Polskim – np. stawki na 2016 rok zostały ogłoszone w M.P. z 2015 r. poz. 735). Minister przed ogłoszeniem stawek musi brać pod uwagę wskaźnik inflacji, ponieważ stawka maksymalna jest waloryzowana (zwiększana, jeśli jest inflacja, lub zmniejszana, jeśli wystąpiła deflacja) o ten wskaźnik. Ponieważ w I połowie 2015 r. mieliśmy do czynienia z deflacją, to stawka maksymalna na przyszły rok zmniejszy się o 1,2 proc. Kwotowo będzie to niewielka zmiana. Stawka maksymalna na 2015 r. wynosi bowiem 23,13 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku firmowego, a stawka na 2016 r. wyniesie 22,86 zł za 1 mkw. Ale uwaga! Nie każda rada gminy lub miasta uchwala stawki maksymalne. Mogą być one niższe. Przedsiębiorca musi to sprawdzić.

Po nabyciu budynku przedsiębiorca ma obowiązek złożyć deklarację na podatek od nieruchomości wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Musi więc wejść na stronę internetową gminy, na terenie której położona jest jego nieruchomość, i zobaczyć, jaka stawka obowiązuje na dany rok. Dopiero wtedy będzie mógł obliczyć podatek do zapłaty, który wykazuje w deklaracji.

Podstawa prawna

Art. 1a ust. 1 pkt 3, art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 6 ust. 9 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).

● Jestem przedsiębiorcą i posiadam trzy budynki zajęte na działalność gospodarczą. Jeden z nich jest jednak na tyle zniszczony, że zastanawiam się nad wyłączeniem go z działalności. Nie podjąłem jeszcze decyzji, czy będę go remontował. Czy budynek w złym stanie technicznym będzie wyłączony z opodatkowania?


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • I(2015-12-05 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    TAK JAK W USTAWIE PO WYKUPIE ;ODRĘBNA WLASNOSC ,Z AKTEM NOTARIALNYM ,WSZYSCY MIESZKAANCY ,MUSZĄ PŁACIC PODATEK OD UŁAMKOWEGO METRAZU LOKALU NA KTORYM STOI BLOK ,WIĘC CO SZUKAJĄ JESZCZE SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE I ADMNISTRACJE ,KTORE RZĄADZĄ NASZYMI DODATKOWO PIENIĘDZMI .POCZUWAJĄC SIE NADAL WŁASNOSCIĄ NASZYCH WYKUPIONYCH MIESZKAN I BOGACĄC ICH KIESZENIE MIESZKANIEC PŁACI DODATKOWO CZYNSZ CO MIESIĄC ,JAKIM PRAWEM ,,UDAJĄ GŁUPICH ,CZY MYSLĄ ZE MIESZKANCY SĄ GLUPI ,NIE WIEDZĄC O TYM ,ZE PO WYKUPIE Z AKTEM NOTARIALNYM NALEZY SIE SPÓLDZZIEELNI ROZLICZYC Z UDZIAŁOW KTÓRE BYŁY WPŁACONE RAZEM Z WKLADEM ,I PORAZZ DRUGI UDOWWODNIENIE ZE ODRĘBNA WŁASNOSC NIE PODLEGA PŁACENIA CZYNSZU DLA SPMM ,TYLKO PODATKOW DO URZ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,EDU MIASTA JASNE CZY NIE KIEDY TO NASTĄPI ,KTÓRY PREZYDENT UCZCIWY Z AMBICCJĄ I HONOREM POWINIEN SAM INTERWENNIOWAC ZE DO NIEGO NALEZY GRUNT MIASTA I MA PRAWO SAM DECYDOWAC ,BEZ NAIWNYCH PREZZESÓW SPM KTÓRZY JESZCZE GARNĄ DLA SIEBIE BO IM MAŁO ,A CO ONI ZROBILI OTO PRZYKŁAD LUBLIN ,JAK JEDEN TAK I DRUGI SAME STRASZENIE ZADŁUZENIA MIASTA LUBLIN ,TYLKO TAKI PREZZYDENT TEZ NIE ZDAJE SOBIE ILE ZZIEMI ZAGARNĄL POSPRZEDAAWAŁ OBCKRAJOWCOM I JESZCZE PŁACZE ,I NARZEKA ,NIECH SOBIE ZNAJDZIE INNE MIASTO ,GDZIE NIE BEDZIE MIAŁ TYLE KORZYSCI BO WSZYSTKIE TERENY SĄ ZABUDOWANNE ,NIE TAK JAK W LUBLINIE ZOSTAWILI JEMU POPRZEDNI PREZYDENCI ,SAME POLE DO ZAGOSPODAROWANIA W UE ,BO KIEDYS NIE BYŁO UE ,I NIE MOZNA BYŁO TAK LATWO SPRZEDAC TERENU

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane