statystyki

Interes publiczny równie ważny jak podatnika

autor: Katarzyna Rosik21.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 21.12.2015, 09:41

Podatnik, któremu urząd skarbowy odmówił umorzenia zaległości podatkowej, nie może powoływać się na argument, że ten sam organ udzielił takiej ulgi innej osobie – orzekł NSA.

Chodziło o podatnika, który starał się o umorzenie zaległości w podatku od nieruchomości. Twierdził, że jest bardzo chory, musi się leczyć, nie pracuje, a jedynym jego dochodem są zasiłki. Po odliczeniu niezbędnych wydatków, zwłaszcza na leki, pozostaje mu niewiele na życie.

Prezydent, a następnie samorządowe kolegium odwoławcze uznali jednak, że niskie dochody podatnika nie są samoistną przesłanką do umorzenia zaległości. Kluczowe jest to, aby sytuacja podatnika nie była spowodowana przez niego samego, a wynikała z czynników od niego niezależnych. Musi więc być wyjątkowa – stwierdziły oba organy.

Podatnik uznał to za dużą niesprawiedliwość. Twierdził, że wie o wielokrotnym umarzaniu przez prezydenta miasta zaległości podatkowych przedsiębiorcom. A przecież – jak podkreślał – z reguły oni sami są winni nieprawidłościom w prowadzeniu działalności gospodarczej. W przeciwieństwie do nich on sam nie przyczynił się do swojej trudnej sytuacji. Spotkała go choroba i dlatego organy powinny udzielić mu wsparcia – argumentował.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane